akwarium

Akwaria są często spotykane w polskich domach, najczęściej – wykorzystuje się je jako element aranżacji pomieszczeń dziennych lub sypialni. Akwaria mogą znaleźć się w pokoju dziennym, jadalni, salonie, a także w sypialni rodziców lub dzieci. Rzadziej, akwaria są aranżowane w łazienkach, choć również te pomieszczenia nadają się do ich ustawienia. Jeśli również pragniesz wyposażyć swoją łazienkę w akwarium – to jesteś w dobrym miejscu; poniżej przedstawiamy garść porad dedykowanych dla początkujących akwarystów oraz wskazujemy na najważniejsze zasady łazienkowo-akwarystycznych aranżacji. 

Najważniejsze zasady urządzania akwariów w łazienkach 

Przygotowanie łazienki do aranżacji akwarium nie jest szczególnie wymagające, jednak warto przestrzegać kilku specyficznych zasad. Przede wszystkim tych, które wynikają z samej specyfiki pomieszczenia, jakim jest łazienka. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że jest to pomieszczenia o podwyższonym poziomie wilgoci. Dlatego obecne w łazience akwarium powinno być wyposażone w szczelną pokrywę, a także systemy oświetleniowe o odpowiednim poziomie szczelności (parametr IP). Warto też dostosować typ oświetlenia do hodowanych we wnętrzu akwarium ryb i roślin. Oświetlenie LED lub UV wydaje się najlepszym wyborem, z uwagi na jego wysoką odporność na szkodliwe oddziaływania oraz łatwe sterowanie. 

Ważne jest także wygospodarowanie odpowiedniego kącika na akwarium. Warto wybrać miejsce z dala od mebli oraz urządzeń sanitarnych, szczególny tych, które wyposażone są w drzwiczki uchylne lub inne ruchome bądź odstające elementy, mogące stanowić zagrożenie dla zbiornika akwarium. Wielu akwarystów sięga po dedykowane do tego meble, które są wytrzymałą podstawą pod zbiornik, wyposażoną w dodatkowe półki i szuflady. 

Nie należy też stawiać akwarium zbyt blisko okna, które mogłoby zaburzać stabilizację termiczną w zbiorniku. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym może to stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa całego akwarium. O wiele lepiej sprawdzają się miejsca ulokowane w głębi pomieszczenia, w mniejszym stopniu narażone na dobowe spadki i wzrosty temperatur.

Akwarium w łazience – akcesoria praktyczne i pomocne 

Akwaria, które staną w łazienkach, powinny posiadać pełne oprzyrządowanie, wśród którego szczególną rolę odgrywa grzałka. By mieć pewność, że będzie ona pełnić swoje funkcje zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców zbiornika – warto wybierać urządzenia stosunkowo mocne i stabilne.  Nie polecamy oszczędzać na zakupie grzałki, gdyż w ten sposób możesz zaopatrzyć się w urządzenie niestabilne i łatwo ulegające awarii. Dobrej jakości grzałki oferuje sklep akwarystyczny online – Aquael. 

Warto też wybrać specjalne systemy okablowania i gniazdek, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwa w trakcie działania zbiornika. Przede wszystkim polecamy wybór listew o podwyższonym współczynniku IP, które będą odporne na intensywną wilgoć w powietrzu, zachlapanie, a nawet zalanie. Niestety, ale wszelkie potencjalne zwarcia mogą się źle odbić na działaniu całego zbiornika.

Na koniec warto też udzielić porady praktycznej związanej z czyszczeniem akwarium. Ponieważ w łazienkach powstaje dość duża ilość zacieków, które będą szpecić powierzchnię akwarium, warto wybierać zbiorniki o kształtach ułatwiających ich czyszczenie. Do takich należą akwaria z szybami wypukłymi, których opływowe powierzchnie ułatwiają rozprowadzanie detergentów i ścieranie przy użyciu gąbki.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here