Botoks – sprawdź zabieg toksyną botulinową!

Nazwa botoks bywa zapisywana przez x na końcu słowa, czyli botox – oba określenia stosuje się naprzemiennie, jednak prawidłowa nazwa to toksyna botulinowa, a botoks jest komercyjnym określeniem tej substancji. Zabieg z wykorzystaniem botoksu stosuje się w medycynie estetycznej jako sprawdzony sposób na zmarszczki, ale także do leczenia bruksizmu oraz nadpotliwości. Co łączy wszystkie te wskazania i jak to się dzieje, że działanie botoksu sprawdza się w tak różnych przypadkach? Poznaj właściwości botoksu oraz mechanizm działania tego związku!

Czym jest i jak działa botoks?

Botulina to toksyna, a dokładniej jad kiełbasiany wytwarzany przez pałeczki Clostridium botulinum. Związek ten po podaniu doustnym jest toksyczny dla organizmu, jednak jego kontrolowane wstrzyknięcie domięśniowe stanowi remedium na wiele dolegliwości, nie tylko natury estetycznej.

Botoks wpływa na mięśnie paraliżująco, ponieważ hamuje przewodnictwo nerwowe, co powoduje ich rozluźnienie. Warto zaznaczyć, że to właśnie skurcz mięśni odpowiada za powstawanie zmarszczek na powierzchni skóry, zwłaszcza jeśli chodzi o zmarszczki mimiczne.

Ostrzykiwanie botoksem polega na domięśniowym podaniu oczyszczonej, odpowiednio przygotowanej toksyny botulinowej, z której powstają preparaty o wysokim bezpieczeństwie i skuteczności.  Botoks w Klinice Miracki w Warszawie wykonujemy z zastosowaniem preparatu Azzalure firmy Gardena, który uznawany jest za najskuteczniejszy preparat i jest z powodzeniem stosowany na całym świecie – wyjaśniają eksperci.

Czy botoks usuwa wszystkie zmarszczki? 

Botoks okazuje się skuteczny w przypadku zmarszczek, które powstają w wyniku wykonywanych ruchów twarzy. Botoks jest więcej skuteczny w przypadku wszystkich zmarszczek powstający na skutek ruchów dynamicznych, a są to głównie:

  • kurze łapki w okolicach oczu, 
  • zmarszczki wokół ust, 
  • zmarszczki na czole, np. lwia zmarszczka pionowa oraz zmarszczki poprzeczne.

Ze względu na rozluźniające działanie botoksu zabieg przeprowadza się najczęściej na twarzy, rzadko botoks wstrzykuje się w usta, dekolt, czy inne partie ciała mało podatne na wpływ mięśni.  Warto pamiętać, że botoks to nie wypełniacz, dlatego zmarszczki wbudowane w skórę i niezależne od mimiki twarzy mogą nie zostać usunięte, choć i one często ulegają wygładzeniu po botoksie.  

Kiedy pojawiają się efekty po botoksie i jak długo się utrzymują? 

Podanie toksyny botulinowej w mięsień odpowiedzialny za ruchy danego obszaru twarzy wywołuje długotrwały efekt, choć mijający zwykle po kilku miesiącach. Kontrolowane działanie paraliżujące na mięśnie następuje stopniowo, po kilku dniach od zabiegu. Wówczas możemy zaobserwować pierwsze efekty w postaci gładkiej i napiętej skóry bez zmarszczek. 

Działanie botoksu najczęściej utrzymuje się przez ok. 5-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg toksyną botulinową można powtórzyć. Warto zaznaczyć, że istotne jest precyzyjne podanie botoksu z zastosowaniem sprawdzonego preparatu. Dzięki temu uzyskane efekty są naturalne i zmniejszamy ryzyko nadmiernego zahamowania zdolności kurczenia mięśni.  

Wskazania do zabiegu ostrzykiwania botoksem

Na botoks najczęściej decydują się osoby z widocznymi oznakami starzenia. Jest to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na odmładzanie. Po podaniu botoksu i wygładzeniu zmarszczek mimicznych twarz wygląda młodziej nawet o kilkanaście lat. 

Wiele osób decyduje się na botoks jako zabieg profilaktyczny, zwłaszcza w okresie letnim. Przy sporej ekspozycji na słońce często mimowolnie mrużymy oczy i marszczymy czoło, co przyśpiesza pojawianie się zmarszczek. Wcześniejsze zastosowanie botoksu pozwala więc na skuteczne spowolnienie procesów starzenia. 

Co łączy zmarszczki, bruksizm i nadpotliwość?

Zarówno zmarszczki mimiczne, bruksizm, jak i problem z nadmiernym wydzielaniem potu wynikają z pracy mięśni, a ich kontrolowany paraliż jest w tych przypadkach jak najbardziej wskazany. Botoks na bruksizm podaje się w mięśnie żwaczowe odpowiedzialne za skurcz szczęki, dzięki czemu zmniejsza się zdolność do mimowolnego zgrzytania na zębach podczas snu. W efekcie zęby przestają się ścierać, a mięśnie twarzy nie są już obolałe.  

Z kolei botoks podany pod pachy, na stopy, czy członie hamuje aktywność gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie potu. Eliminujemy więc problem nadmiernej potliwości na wybranym obszarze ciała. Efekty botoksu przy nadpotliwości utrzymują się od kilku miesięcy do roku.

Co więcej, botoks poza zabiegami medycyny estetycznej stosowany jest również do leczenia innych dolegliwości, na które mają wpływ mięśnie, np.:

  • zez,  
  • zaburzony ruch kończyn,
  • problemy z układem pokarmowym. 

Wejdź na stronę Kliniki Miracki w Warszawie i sprawdź zabiegi toksyną botulinową!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here