Dieta dla aktywnego dziecka

Tryb życia współczesnych dzieci bywa zawrotny. Nie jest niczym niezwykłym fakt, że wiele dzieci w wieku szkolnym uczęszcza na liczne zajęcia sportowe. Do tego oczywiście zalicza się wychowanie fizyczne w ramach zwykłego planu lekcji.

Często jest to aktywność nie tylko kilka razy w tygodniu, ale wręcz kilka razy dziennie. Jest to oczywiście świetny sposób na to, by utrzymać naszą pociechę z dala od nadwagi i wyrobić w niej nawyk aktywnego spędzania czasu, ale też pojawia się konieczność dostarczenia dziecku odpowiedniej ilości energii. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla aktywnego dziecka.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne

To, ile kalorii dziennie powinno spożyć dziecko prowadzące bardzo aktywny tryb życia, może zaskoczyć. Jest ono porównywalne do dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby prowadzącej raczej siedzący tryb życia. Warto jednak pamiętać, że podstawową kwestią, która wymaga dostarczania dużej ilości energii, jest proces dorastania. Prawidłowy rozwój organizmu sam w sobie pochłania jej sporo. Około 1800 kalorii dziennie potrzebuje dziecko, które w ciągu dnia ma jedną lekcję z wychowania fizycznego i dodatkowe zajęcia sportowe po szkole. Jeśli tej aktywności jest więcej, dzienne zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do 2100 kalorii. Warto jednak pamiętać, że dla każdego dziecka powinno być to ustalone indywidualnie.

Czego nie powinno jeść aktywne dziecko?

Dieta dla aktywnego dziecka powinna być kolorowa i zróżnicowana, ale przede wszystkim wartościowa. Kuszące mogą wydawać się wszelkiego rodzaju czekoladowe przekąski, które ostatecznie dostarczają dużo kalorii, ale niewiele właściwości odżywczych. Dobrą alternatywą może być kilka kostek gorzkiej czekolady. Poza tym warto unikać kolorowych i słodzonych napojów, które również są bogate w cukier, barwniki i inne niepotrzebne substancje. To samo dotyczy także napojów energetycznych. Te co prawda dostarczają witamin, ale wraz z nimi mnóstwo chemicznych substancji, które dziecku nie są potrzebne, a wręcz szkodzą na dłuższą metę. Poza dietą ważne jest też picie dużej ilości wody. 1,5 litra to minimum, które aktywny maluch powinien wypijać każdego dnia.

Jak powinna wyglądać dieta dla aktywnego dziecka?

Ważne jest, by były to wartościowe, ale niezbyt obciążające posiłki. Lepiej niech będzie ich więcej, nawet 5 lub 6 dziennie, ale w mniejszych porcjach. To rzeczywiście doda dziecku energii, zamiast je rozleniwić, jak po dużym posiłku. Unikamy niezdrowych przekąsek i jedzenia typu fast food. W ich miejsce warto wprowadzić kolorowe warzywa i owoce oraz wysokiej jakości białko. W diecie aktywnego dziecka mogą znaleźć się chociażby takie posiłki jak owsianka z jogurtem naturalnym, cynamonem i śliwkami na śniadanie, koktajl bananowo-orzechowy na drugie śniadanie do szkoły, czy pulpeciki rybne z zieloną kaszą jaglaną na obiad. W ramach zdrowej przekąski warto też przygotować większą porcję domowej roboty batoników zbożowych bez cukru. Można je łatwo wykonać między innymi z takich składników, jak banany, olej kokosowy, miód, suszona żurawina i morele czy wiórki kokosowe. Na kolację wystarczy z kolei kanapka na słodko z twarożkiem, miodem i orzechami. To tylko kilka propozycji, które mogą posłużyć za inspirację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here