ściągnąć simlocka

Telefony komórkowe to niezwykle ważne i przydatne narzędzie ułatwiające nam życie. Niestety jak to bywa z nowoczesnymi urządzeniami, potrafią się zepsuć, mieć swoje humory. Niezwykłe słabe poczucie humoru mają operatorzy komórkowi, którzy potrafią blokować nasze telefony blokadą. Ta blokada nosi nazwę simlock. Co kryje się za tą dziwną nazwą?

Simlock to zabezpieczenie, zakładane przez producenta telefonu na wniosek operatora sieci komórkowej, powodujące, że klient nie może korzystać z danego modelu po przeniesieniu się do innej sieci. W telefonie funkcjonuje kod sieci — MNC (Mobile Network Code) – i kod kraju — MCC (Mobile Country Code).

MNC jest unikalnym numerem, który w danym kraju identyfikuje sieć. Każdy z naszych rodzimych operatorów ma swój własny MNC: Plus – 01, Era- 02, Orange – 03 i Play 06. To oczywiście nie wszyscy, ale najważniejsi. MCC identyfikuje kraj, w którym działa dana sieć (dla Polski to 260).

Na szczęście polscy operatorzy już odeszli od tej brudnej praktyki, mającej na celu zatrzymać klienta przy sobie. Ostatnią siecią jaka odeszła od zakładania blokady simlock było Orange. Za granicą jeszcze stosuje się to zabezpieczenie. Na przykład w Wielkiej Brytanii firmy o2, Vodafone, T-mobile, 3G blokują swoje telefony simclokiem, nie dając możliwości na korzystanie z telefonów kupionych u nich przez inne karty sim. Dlatego wyjeżdżając za granicę i kupując tam telefon od operatora lokalnego, możemy się niemiło zdziwić po powrocie do kraju.

Szczególnie mam tu na myśli osoby wyjeżdżające „za chlebem”, przebywające na emigracje dłuższy okres czasu. Taka osoba potem chce albo sobie albo bliskim wynagrodzić czas rozłąki. Telefon jest dobrym prezentem, wartościowym i na pewno nie będzie leżeć na półce nieużywany. Problem w tym, że blokada simlock może nam ten prezent zepsuć. Ale czy to oznacza, że już nic z tym telefonem nie możemy zrobić? Nowy telefon za ciężko zarobione pieniądze ma iść do kosza, lub w najlepszym przypadku na części?

jak ściągnąć simlocka

Może jednak jest jakiś sposób na pozbycie się tego zabezpieczenia, przez które nasz telefon może co najwyżej służyć do przeglądania internetu poprzez połączenie wifi. Jak ściągnąć simlocka aby to było bezpieczne, skuteczne i tanie? Nie będzie to proste, jest kilka sposobów, którymi możesz się zainteresować. Najpierw jednak powinieneś się dowiedzieć czy Twój telefon posiada gwarancję na kontynencie europejskim. Możesz tego dowiedzieć się od operatora, od którego zakupiłeś telefon.

Jest to ważne jeżeli chcesz dalej mieć kontynuację okresu gwarancyjnego. Jak się okaże, że taką gwarancję posiadasz i dalej chcesz ją mieć to możesz ściągnąć simlocka na dwa sposoby. Możesz zwrócić się do swojego operatora, u którego nabyłeś telefon z prośbą o likwidację blokady. Drugim sposobem jest serwis autoryzowany, który z całą pewnością istnieje na terenie naszego kraju lub także Twojej miejscowości. Oddając tam telefon na zdjęcie zabezpieczenia, masz pewność (na papierze), że Twoja gwarancja na tym nie ucierpi.

Warto moim zdaniem wybrać to rozwiązanie, ponieważ późniejsze serwisowanie telefonu na własną rękę może być naprawdę kosztowne. Około dwustu złotych jakie będziesz musiał poświęcić na serwis autoryzowany, wygląda całkiem korzystnie mając na uwadze koszt wymiany wyświetlacza na przykład w Samsungu S9, który wynosi w granicach 1200-1400 zł. Smartphony nie psują się wyłącznie od upadku czy zalania, musisz być tego świadomy. No dobrze, ale jeżeli nie masz na telefon gwarancji na Europę, lub po prostu nie zależy Ci na niej to jak ściągnąć simlocka, nie robiąc w portfelu przewietrzenia?

Możemy udać się do serwisu pogwarancyjnego, u którego takie usługi są tańsze. Z reguły są to 2/3 ceny serwisu autoryzowanego, a dobrze szukając można zejść do połowy tej kwoty. Duża oszczędność niesie za sobą małe ryzyko jakością usługi. Dlatego warto zasięgnąć opinii wśród znajomych, popytać na forach internetowych, który serwis jest godny polecenia. Problem nie musi być z samym zdjęciem simlocka, lecz na przykład serwisant może obchodzić się z naszym urządzeniem mało delikatnie.

telefon

Takie przypadki się zdarzają, porysowany Iphone X to niezbyt dobra sytuacja, potem ciężko będzie udowodnić, że telefon był w innym stanie przy oddawaniu go na naprawę. Mamy operatora, serwis autoryzowany, serwis pogwarancyjny, czy jest jeszcze jakiś sposób na zdjęcie simlocka? Tak i to zdobywający coraz większą popularność. Tym sposobem są strony online, w których możesz zlecić ściągnięcie blokady simlock z telefonu. Ceny są z reguły porównywalne lub trochę niższe jak w serwisach pogwarancyjnych.

Czas realizacji biorąc pod uwagę dwukrotny dojazd do serwisu lub wysyłkę, jest znacznie szybszy. Problem pojawia się gdy z jakiegoś powodu usługa nie zostanie wykonana, a opłata pobrana. Wtedy musimy trochę czasu poświęcić na rozwiązanie tego problemu. Na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko. Dlatego ostatnia opcja jest moim zdaniem najbardziej korzystna, biorąc pod uwagę cenę, czas i jakość usługi.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here