jak zostać taksówkarzem

Taksówkarz to praca polegająca na przewożeniu klientów z jednego miejsca do drugiego. Jeśli lubisz jeździć autem, a praca w dzień i w nocy nie jest ci straszna, może rozważasz połączenie przyjemnego z pożytecznym. Własna działalność taksówkarka może okazać się całkiem dochodowym źródłem utrzymania – Konfucjusz zaś powiedział kiedyś „wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Więc, jak zostać taksówkarzem?

Potrzebujemy samochodu przeznaczonego do przewozu osób i ich bagażu podręcznego. Nie może być to auto, w którym mieści się więcej niż dziewięć osób (łącznie z kierowcą), więc wszelakie busy i minibusy odpadają już na starcie. Samochód oczywiście musi być w pełni sprawny – to on będzie głównym narzędziem naszej pracy, gwarantować musi więc bezpieczeństwo i wygodę zarówno kierowcy, jak i pasażerów.

Przyszły taksówkarz musi spełnić kilka warunków, jeśli chce posiadać własną firmę taksówkarską: po pierwsze, musi mieć ukończone dwadzieścia jeden lat. Drugi wymóg to zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do takiej pracy, a także ukończyć szkolenie z transportu albo mieć dokument potwierdzający, że kandydat na taksówkarza ma za sobą pięć lat pracy jako kierowca.

Konieczne są również tytuł prawny do dysponowania pojazdem, jak również brak wyroków sądu za za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności, bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku. Oczywiście wymagane jest również prawo jazdy kategorii B.

taxi

Jeśli chodzi o rodzaj działalności gospodarczej, może to być każda możliwa oprócz spółki partnerskiej, czyli działalność jednoosobowa, spółka cywilna lub handlowa, najczęściej wybiera się tą pierwszą.
Taksówkarz ma też obowiązek posiadania kasy fiskalnej i musi wydawać paragon każdemu klientowi. Jeśli chce puszczać w taksówce muzykę chronioną prawami autorskimi, musi posiadać odpowiednią licencję.

To jednak nie wszystko, gdyż przyszły taksówkarz musi posiadać licencję taksówkarza. Tutaj potrzebna jest wiedza topograficzna o miejscowości, na terenie której będzie wykonywało się usługi, jak również wiedza prawna na temat taksówek, czyli przepisy ustawy o ruchu drogowym i przepisy prawa przewozowego. Ważne są informacje na temat uprawnień policji i inspekcji ruchu drogowego, przepisów prawa miejscowego, prawa pracy, a także przepisy związane z taksometrami.

Szkolenie na taksówkarza jest zakończone egzaminem przeprowadzanym przez komisje egzaminacyjne, które powołuje starosta. Taki egzamin przeprowadza się w terminie 60 dni od chwili złożenia wniosku, a członkowie komisji nie mogą świadczyć usług w firmie taksówkarskiej. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie, które dołącza się do wniosku o licencję.

Licencję wydają władze miasta, które mogą również ją cofnąć. Taka licencja obowiązuje na określonym obszarze i dotyczy określonych pojazdów. W sytuacji, w której wioząc pasażera wyjedziemy poza obszar, na którym świadczymy usługi, nie możemy zabrać nowych pasażerów – jedynie tego samego pasażera w drogę powrotną.

Licencja może zostać cofnięta, jeśli po sześciu miesiącach od jej wydania działalność się nie rozpoczęła, albo też po skazaniu prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa wymienione wyżej. Również brak regulacji zobowiązań podatkowych, celnych lub innych może skutkować cofnięciem licencji – w takiej sytuacji ponownie otrzymać ją można dopiero trzy lata po jej odebraniu. Licencja ma swój okres ważności i należy ją odnawiać co jakiś czas.

taksówki

Zarówno szkolenie, jak i licencja taksówkarza jest płatna. Należy również liczyć się z kosztami eksploatowania samochodów (paliwo, ubezpieczenie, ewentualne naprawy) i uwzględnić je przy planowaniu takiego biznesu. To również praca dla cierpliwych i lubiących kontakt z ludźmi – często zdarzać się będą długie oczekiwania na klientów albo utknięcia w korku w miejskiej dżungli, jak również nietypowi klienci. Można również zatrudnić się na przykład jedynie przy przeprowadzkach, minimalizując kontakt z ludźmi, albo pracować jedynie w nocy.

Taka swoboda będzie możliwa przy własnej działalności, już w korporacji taksówkarskiej o to może być trudniej. Należy również pamiętać, że jest to praca bardzo odpowiedzialna – przewożąc pasażerów, należy dbać o ich zdrowie i życie, a także zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego, więc taksówkarzem powinna zostać raczej osoba, która dobrze zna zasady ruchu drogowego i jeździ bezpiecznie, stosując się do nich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here