Pomoc w oświetleniu domowego akwarium

Akwaria to dla wielu osób pasjonujące hobby, któremu oddają się na całe lata. Odpowiednio oświetlone akwarium potrafi stać się prawdziwym dziełem sztuki, które będzie dekoracją Twojego pomieszczenia oraz źródłem wielu estetycznych zachwytów. By mieć pewność, że Twoje ryby lub rośliny rozwijają się w sposób właściwy, należy wybrać odpowiedni system oświetleniowy. Poniżej przyglądamy się najpopularniejszym i najciekawszym rozwiązaniom, których wprowadzenie do swojego zbiornika warto rozważyć. 

Oświetlenie w akwarium – czy ważne oraz dlaczego TAK! 

Lampy akwariowe mają za zadanie nie tylko uwydatniać estetyczne walory Twojego zbiornika. O wiele ważniejszy jest fakt, że będą dostarczać światła istotnego dla rozwoju i prawidłowego  życia ryb i roślin. Szczególnie w przypadku roślin ma to kluczowe znaczenie, które dzięki dostępowi promieni świetlnych mogą przeprowadzać fotosyntezę, uwalniając substancje odżywcze oraz tlen. W wielu akwariach rybnych zupełnie wystarczające może okazać się światło słoneczne, szczególnie jeśli zostało ono umieszczone w pomieszczeniu dobrze oświetlonym. 

Warto tak zaaranżować układ oświetlenia, by większość toni w zbiorniku była oświetlona, a jednocześnie by znajdowały się w nim strefy zaciemnione, o ograniczonym dostępie światła. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór takiego systemu oświetleniowego, którego pracą możesz sterować – zwiększając lub zmniejszając intensywność emitowanych promieni. Często zupełnie wystarczy, jeśli w danej lampie istnieje możliwość ściemniania lub pracy w trybie nocnym. W przypadku systemów LED możesz regulować poziom natężenia oświetlenia w sposób skokowy. Produkty takie znajdziesz w ofercie polskiego dystrybutora sprzętu akwariowego: https://www.aquaelzoo.pl/100-oswietlenie-akwarystyczne

W trakcie wyboru oświetlenia warto też zwrócić uwagę czy nie będzie ono przesadnie nagrzewać wody. Funkcję tę powinna pełnić grzałka, a światło może jedynie w minimalnym stopniu wspomagać jej pracę. Najlepszym wyborem będą pod tym względem systemy oświetlenia LED lub UV, które po pierwsze wytwarzają niewielkie porcje energii cieplnej, a po drugie – wypromieniowują je do otoczenia i na zewnątrz zbiornika, a niekoniecznie do wody. 

Kąt padania i temperatura światła 

Fale świetlne rozchodzą się nieco inaczej w wodzie niż w powietrzu. Dochodzi do ich załamania oraz skrócenia. Choć wydaje się, że jest to szczegół, to jednak ma duże znaczenie dla rozwoju i stanu zbiornika. Aby uzyskać optymalny układ światła, należy umieścić lampę prostopadle względem tafli wody. Wówczas kąt załamania promieni świetlnych będzie niewielki. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na temperaturę barwy emitowanego światła, która występuje w trzech wersjach: ciepłej, zimnej i neutralnej. Choć dla komfortu życia ryb i roślin nie ma to większego wpływu, to jednak z pewnością wpłynie na walory estetyczne całego zbiornika. Zimne światło pozwala na najbardziej dokładną ekspozycję wszystkich atutów zbiornika. Świetnie podkreśla czystość toni oraz uwypukla kolorystykę ryb. Światło ciepłe pozwala wytworzyć bardziej przytulny klimat, dodając całemu zbiornikowi głębi oraz uroku. Warto je stosować w zbiornikach zamieszkałych przez rośliny i rybki. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here