dom drewniany

Nie jest tajemnicą, że drewno to surowiec o wielu ciekawych zastosowaniach. Mogą powstać z niego wszystkie elementy potrzebne do wymarzonego domu: meble, podłogi, drzwi, etc. Ale czy wiedziałeś, że drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych na świecie? Był używany do budowy lokali użytkowych, takich jak kościoły. Obecnie, konstrukcje szkieletowe z drewna dominują w budownictwie mieszkaniowym w Stanach Zjednoczonych – ponad 90% amerykańskich domów jest zbudowanych z drewnianych ram. Ten trend trwa do dziś i rozszerza swoją popularność na kraje europejskie, m.in. Polskę. Dzieje się tak ze względu na pozytywne cechy domów drewnianych, które zgłębimy w tym artykule.

Jakie zalety skrywa dom drewniany?

Jeszcze nie tak dawno temu, drewno było częściej wykorzystywane do detali wewnętrznych, takich jak podłogi czy meble. Ten materiał raczej odgrywał rolę pomocniczą we wszelkiego rodzaju projektach, w których beton i stal odgrywały główną rolę. Jednak w dzisiejszych czasach to domy z drewna biją rekordy popularności. Podejście do drewna jako materiału budowlanego drastycznie się zmieniło dzięki postępom inżynieryjnym; nowym zabiegom ochronnym i obróbce drewna; oraz modyfikacjom w przepisach budowlanych. Jednak, największy wpływ na współczesne postrzeganie drewna jako materiału na dom ma niezliczona ilość zalet jakie skrywa w sobie ten naturalny surowiec. Oto pozytywne cechy prefabrykowanych domów drewnianych:

  • Krótki czas budowy

Jedną z najbardziej zauważalnych korzyści związanych z budową domu z drewna jest krótki czas budowy. Jednym z powodów jest to, że do budowy takiego rodzaju domu są używane prefabrykowane elementy, które są produkowane na miejscu w fabryce, a następnie dostarczane na działkę. Montaż domu drewnianego odbywa się w kontrolowanym środowisku w fabryce, z dala od placu budowy, co sprawia, że ten proces jest skrócony. Jest to również gwarancją, że budowa odbywa się terminowo, niezależnie od warunków pogodowych. Szacowany czas potrzebny na budowę prefabrykowanego domu drewnianego to mniej więcej 2 miesiące, jeśli wszystkie inne prace (np.: wodno-kanalizacyjne) idą zgodnie z planem.

  • Przyjazność dla środowiska

Budowa domu na placu budowy zwykle wiąże się z dużym ruchem ze względu na wykopy i przetransportowanie materiałów na miejsce. Ciężkie ciężarówki przewożące materiały zbierają ogromne żniwo na drogach prowadzących na docelową działkę, jednocześnie emitując do atmosfery tony gazów cieplarnianych. W konsekwencji, występują zmiany klimatyczne, które będą odczuwalne przez następne pokolenia. Podczas budowy domu z prefabrykatów, negatywny wpływ na środowisko jest minimalny. Dzieje się tak, ponieważ montaż domu odbywa się w kontrolowanym środowisku w fabryce, w której wytwarza się mniej odpadów. Natomiast, wytworzone odpady są zwykle poddawane recyklingowi w celu wytworzenia innych produktów, co zmniejsza ilość odpadów, które trafiają na składowiska.

  • Mniejszy koszt budowy

Chyba najważniejszą korzyścią prefabrykowanego domu drewnianego dla większości osób jest obniżony koszt budowy. Montaż domu w fabryce obniża koszty transportu ciężkich materiałów budowlanych na docelowe miejsce. Zmniejsza również potrzebę wynajęcia większej liczby pracowników budowlanych, a to z kolei redukuje koszt budowy. Wykorzystanie drewnianych prefabrykatów oznacza ogólny krótszy czas budowy domu, co także ma wpływ na redukcję kosztów – im krótszy czas budowy, tym mniejszy koszt.

Oczywiście, oprócz wyżej wymienionych korzyści, nie należy zapominać o takich zaletach prefabrykowanych domów drewnianych, jak trwałość, wytrzymałość, czy doskonałe właściwości izolacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here