Serce domowej instalacji – rozdzielnica elektryczna

0
1733

Elektryczność jest nieodłącznym elementem współczesnego społeczeństwa. Instalacje elektryczne znajdują się dzisiaj praktycznie wszędzie. Aby instalacja elektryczna mogła działać sprawnie potrzebne są różne urządzenia, w tym rozdzielnice elektryczne.

Rozdzielnice elektryczne to urządzenia, które mają za zadanie rozdzielić a następnie dostarczyć do urządzeń i kontaktów energię elektryczną o odpowiednim natężeniu. Rozdzielnia zabezpiecza również obwody przez zwarciem lub przeciążeniem, odłączając obwód np. w przypadku awarii.

Za jej pomocą można również celowo rozłączyć obwód chociażby na czas remontu. Aby rozdzielnia prawidłowo spełniała swoją rolę musi być dobrana pod kątem wielkości systemu który obsługuje, ilości urządzeń oraz natężenia prądu w obwodzie. Powinna również znajdować się w miejscu widocznym i łatwo dostępnym.

Rozdzielnice i obudowy elektryczne

W skład rozdzielnicy wchodzą następujące elementy:

  • sterownicze – styczniki, przekaźniki
  • regulacyjne – sterowniki
  • pomiarowe – liczniki energii
  • ochronne – bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne (nadprądowe i różnicowoprądowe)

Dodatkowo można je wyposażyć w m.in. lampki sygnalizacyjne, styki pomocnicze do ograniczników przepięć, zegary sterujące czy rozłącznik główny. Elementy te poprawią funkcjonalność oraz bezpieczeństwo rozdzielnicy.

Jak dzielimy rozdzielnice?

Podstawowy podział rozdzielnic wynika z ich konstrukcji. Wyróżniamy rozdzielnice:

  • tablicowe – nazywana też bezpiecznikową, montuje się ją bezpośrednio do ściany. Do osłony służy blacha stalowa lub drzwiczki. Służy ona głównie do zasilania drobnych urządzeń stosowanych w domu oraz oświetlenia,
  • skrzynkowe – jest to odpowiednik rozdzielnicy tablicowej stosowany w przemyśle (w halach lub na wolnym powietrzu). Montuje się je bezpośrednio na ścianie lub na stalowych prętach. Dostosowane są one do prądów o natężeniu kilkuset amperów,
  • szafowe – rozdzielnice takie pracują przy prądach o najwyższych natężeniach, dochodzących nawet do kilku tysięcy amperów.

Rozdzielnice można również podzielić ze względu na sposób montażu na: naścienne, przyścienne oraz wolnostojące.  Jeśli chodzi o miejsce ich zainstalowania to dzielą się na wnętrzowe oraz napowietrzne. Dla klienta sklepu znaczenie może mieć również podział ze względu na funkcje. Obejmuje on rozdzielnice główne i podrozdzielnice, rozdzielnice siłowe, manewrowo-stycznikowe oraz służące do zasilania oświetlenia.

Co jest ważne w przypadku rozdzielnicy elektrycznej?

Na zakupie rozdzielnicy nie można oszczędzać. Warto zainwestować w urządzenie renomowanej, dobrze znanej firmy. Będziemy mieć większą pewność, że będzie ona działać sprawne, niezawodne i przez długi czas. Ważny jest również sposób jej montażu.

Bardzo ważną kwestią szczególnie w przypadku rozdzielnic wnętrzowych jest ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zgodnie z przepisami powinny one zapewniać odpowiedni poziom ochrony (IP) oraz przejść próbę palności.

W tym celu do wykonania rozdzielnicy powinien zostać zastosowany odpowiedni materiał – poliwęglan lub ABS. Ważne aby w czasie pożaru nie wydzielał one szkodliwych dymów i gazów. Jeśli konieczne jest zapewnienie zasilania nawet w czasie pożaru, to stosuje się rozdzielnice z materiałów ognioodpornych (niepalnych lub bezhalogenowych), zapewniających szczelność ogniową oraz izolacyjność przez określony czas.

Sklep elektryczny zaprasza

Warto również aby rozdzielnica była wyposażona w dodatkową izolację, która zabezpieczy ją przed pojawieniem się napięcia na elementach przewodzących, na skutek np. uszkodzenia izolacji podstawowej. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko porażenia prądem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here