Co to jest system ERP

System ERP z angielskiego enterprise resource planning to metoda, która pozwala planować i zarządzać firmą oraz jej poszczególnymi gałęziami, np. kadrami, sprzedażą, a także produkcją. ERP to system informatyczny mający za zadanie wspomagać zarządzanie pracownikami oraz finansami firmy.

Rodzaje systemów ERP

System podzielić można na kilka następujących rodzajów:

* modułowe – są one niezależne wobec siebie, ale ze sobą współpracują,
* zintegrowane – działają na tej samej bazie danych i platformie biznesowej. Funkcje tej bazy oparte są na tych samych informacjach.

Budowa systemu ERP

System ERP jest ulepszeniem systemu MRP II. Jest on zbudowany z bazy danych, która jest taka sama dla wszystkich modułów. Moduły odpowiedzialne są za kilka ważnych funkcji, którymi są:
– zarządzanie oraz przechowywanie informacji,
– planowanie i obsługiwanie produkcji,
– zaopatrzenie oraz sprzedaż towarów. System ERP posiada także moduł zarządzania projektami lub transportem. W systemie tym można dobierać moduły do konkretnego przedsiębiorstwa.

Charakterystyka i zalety systemu

ERP umożliwia użytkownikom dostęp do potrzebnych informacji. Dzięki systemowi łatwiej jest zaplanować oraz wprowadzić różnego rodzaju zmiany. System informatyczny wpływa na sprawniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz wspomaga zarządzanie nią. Dzięki systemowi informacje o przedsiębiorstwie są wiarygodniejsze, a procesy, które w nim zachodzą, są ulepszone, co przekłada się na płynniejsze działanie firmy.

Innymi zaletami systemu ERP są:
– jedna baza danych w całym przedsiębiorstwie,
– szybkie i sprawne realizowanie zamówień lub wykonywanie usług,
– jednolity sposób na przeglądanie informacji,
-wzrost sprzedaży i zysków,
– obsługa klientów w sposób profesjonalny. System musi być czytelny dla użytkowników i funkcjonalny, na co wpływ mają następujące czynniki:
– mała ilość kliknięć, która umożliwia rozpoczęcie działania przedsiębiorstwa,
– menu powinno być w formie linków lub grafiki, co zapewni czytelność,
– system powinien pozwalać na sterowanie nim za pomocą skrótów klawiszowych, myszy, a także głosowo lub gestami. System musi być mobilny, aby można go było obsługiwać na każdym urządzeniu oraz w różnych miejscach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here