Co warto wiedzieć o zawodzie notariusza

Można zaobserwować, że z roku na rok usługi notarialne cieszą się coraz większą popularnością. Godny uwagi jest również fakt, że bez notariusza nie może odbyć się praktycznie żadna transakcja w obrocie nieruchomościami.

Czym dokładnie zajmuje się notariusz?

Warto wiedzieć, że do najważniejszych obowiązków osoby wykonującej omawiany zawód należy zaliczyć spisywanie oświadczeń, protokołów, a także sporządzanie aktów notarialnych. Ponadto notariusze dokonują odpisów, wypisów czy wyciągów dokumentów. W wykonywaniu poszczególnych obowiązków mogą ich także zastępować asesorzy czy emerytowani notariusze.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w ramach prowadzonej działalności notariusz musi czuwać nad zabezpieczeniem interesów dwóch stron w takim samym stopniu. Godny uwagi jest fakt, że kancelarie notarialne będą udzielały bezpłatnych informacji dotyczących różnych czynności notarialnych.

Zadania notariusza w branży nieruchomości

Notariusz czuwa nad zabezpieczeniem całego procesu, który jak wiadomo, ma ogromne skutki prawne. Zadaniem osób wykonujących omawiany zawód jest zatem dokumentowanie przekształceń własnościowych czy potwierdzanie zmian w statusie określonej nieruchomości.

Ponadto akt notarialny jest powszechnym dowodem, który poświadcza wiarygodność nie tylko w sądach, ale również innych jednostkach państwowych. Osoby, którym zależy na gruntownym dowodzie własności nieruchomości, muszą pamiętać o wizycie w kancelarii notarialnej.

Wynagrodzenie notariusza

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wynagrodzeniem notariusza jest tzw. taksa notarialna. Należy mieć świadomość, że wysokość poszczególnych stawek będzie uzależniona od wartości przedmiotu podlegającego czynności prawnej. Warto wiedzieć, że w przypadku nieruchomości, której wartość będzie oscylowała od 60 tysięcy do 1 miliona złotych, wysokość wspomnianej taksy będzie wynosiła 1010 złotych + 0,4% nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych.

Godny uwagi jest również fakt, że maksymalna kwota taksy notarialnej jest dokładnie określona rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Nie jest oczywiście rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji sugerować się tylko ceną. Istotne znaczenie będzie miała także lokalizacja.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here