jak przygotować się do usg jamy brzusznej

Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim zmianom, które wystąpił w naszym organizmie. Pamiętajmy, że niektóre schorzenia mogą rozwijać się skrycie, dlatego warto przynajmniej raz w roku udać się na badania, które uważamy za koniecznie. Nawet młode osoby powinny o siebie dbać, bez względu na kondycje. Jeżeli będziemy regularnie odwiedzać gabinet lekarski, to wszelkie nieprawidłowości wykryjemy możliwie wcześniej.

W ten sposób będziemy mogli zapobiegać rozwijaniu się niebezpiecznych stanów, które w późniejszym czasie mogą zagrażać nawet naszemu życiu. Każdy ból, który odczuwamy powinien być dla nas sygnałem, że musimy sprawdzić, co dzieje się w naszym organizmie. Niektóre stany są krótkotrwałe i wyleczymy jest bez problemu sami, jednak nigdy nie możemy być pewni, że jest to tylko chwilowa nieprawidłowość.

Problemy z układem trawiennym występują zarówno u młodych osób, jak i dorosłych

Niektóre schorzenia mogą być tak dokuczliwe, że nie sposób ich lekceważyć. Jeżeli zmagamy się z częstymi biegunkami, zaparciami, bólami, a nawet wzdęciami to powinniśmy poprosić lekarza o skierowanie na badanie USG. Tylko w taki sposób będziemy mogli dowiedzieć się, czy nasze narządy pracują tak, jak powinny. Badania obrazowe skutecznie wykrywają wstępne nieprawidłowości. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości to warto wykorzystać nowoczesne urządzenia, dzięki którym dowiemy się, jak powinniśmy postąpić dalej.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Kluczowej jest to, aby dostosować się do najważniejszych zasad. Dzięki temu obraz na urządzeniu będzie czytelny, a lekarz bezproblemowo oceni wszelkie zmiany. Przede wszystkim powinniśmy zacząć przygotowana już nawet kilka dni przed zabiegiem. Dietę lekkostrawną warto wprowadzić już na 48 godzin przed badaniem. Unikajmy tłustych, smażonych potraw oraz wzdymających produktów. Powinniśmy wykluczyć fasolę, kapustę, kalafior, groch i wszystkie artykuły spożywcze, które wywołują gazy.

kobieta w ciąży

Dodatkowo należy sięgać po napoje niegazowane. Najlepiej sprawdzi się zwykła woda. Dzień przed badaniem najlepiej będzie, gdy zjemy ostatni posiłek około godziny 19. Na 24 godziny przed badaniem warto zażyć środek, który może nam pozbyć się gazów. Świetnie sprawdzi się Espumisan, czy też Esputicon. W dniu badania powinniśmy niczego nie jeść. W przypadku USG nerek należy wypić około 5-6 szklanek wody, aby wypełnić pęcherz moczowy. Taką informację powinien przekazać nam lekarz. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich zaleceń, to badanie przebiegnie szybko i sprawnie.

W jakim celu wykonuje się badanie USG?

Jest to świetna metoda, dzięki której można wykryć najróżniejsze nieprawidłowości w jamie brzusznej. Wskazaniami są przede wszystkim: bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby lub trzustki, powiększenie narządów, wzdęcia, oraz krew lub śluz w stolcu. Jeżeli okaże się, że udało uchwycić się coś niepokojącego, to zostaniemy skierowani przez lekarza na inne konieczne badania.

W przypadku problemów jelitowych bardzo pomocna jest kolonoskopia. Dzięki niej można wykryć raka jelita grubego, nieswoiste zapalenia oraz wszystkie nieprawidłowości. W przypadku innych narządów możemy zostać skierowani na badania krwi, moczu, a nawet na tomografię komputerową czy rezonans. Wszystko zależy od wyników badania USG.

Badanie USG jest nieinwazyjne, a także bezbolesne. Taki zabieg może być wykonywany niemal u każdego, ponieważ nie stosuje się w nim promieniowania. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla dzieci, osób starszych, a nawet dla kobiet w ciąży. W ten sposób można wykryć wszystkie niebezpieczne zmiany, a także wstępnie ustalić, co nam dolega. Z wynikami badania powinniśmy udać się do lekarza, który oceni zmiany i zastosuje ewentualne leczenie. W niektórych przypadkach niezbędna będzie dalsza diagnostyka, ponieważ wiele chorób ma podobny przebieg i takie same objawy.

usg jamy brzusznej

Pamiętajmy, że im wcześniej udamy się do specjalisty, tym spokojniejsi będziemy. W niektórych przypadkach kluczowa jest szybka reakcja oraz stosowanie się do najważniejszych zasad. Zmagając się z bólami brzucha powinniśmy ograniczyć przede wszystkim spożywanie niezdrowych produktów. Z czasem zauważymy, które dania nam nie służą i będziemy mogli wykluczyć je z diety.

Niestety, na niektóre dolegliwości nie mamy żadnego wpływu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie i regularne odwiedzanie gabinetu specjalisty. Warto raz na jakiś czas wykonywać kontrolne badania, dzięki którym wychwycimy pierwsze zmiany. Zachęcajmy do badań najbliższych, którzy nie są przekonani do regularnego odwiedzania lekarzy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here