Jak rozjaśnić blizny na ciele ?

Blizna pojawia się na skutek rany, czyli przerwania ciągłości skóry, a często także innych tkanek. Od tego, jak zagoi się rana zależy późniejszy wygląd blizny. Sposobem na poprawienie go może być stosowanie preparatu na blizny. Sprawdź dlaczego.

Wygląd blizny jest zależny od tego, jak przebiega proces gojenia. A na ten proces ma wpływ kilka czynników. Rodzaj rany, jej głębokość, stan ogólny organizmu, wiek, dieta, choroby towarzyszące (na przykład cukrzyca grozi powikłaniem w czasie gojenia się blizn). Zagrożenie, że blizna będzie ciemna i nieestetyczna lub mocno wypukła jest większe u dzieci i osób w podeszłym wieku. W pierwszym przypadku za sprawą zwiększonej produkcji kolagenu w skórze, a za drugim z powodu zmniejszonej produkcji tego białka i ogólnie mniejszych zdolności regeneracyjnych.

Jak wygląda blizna

Dobrze wygojona blizna powinna być elastyczna, mieć dobrą ruchomość i kolor tylko nieznacznie różniący się od otaczającej ją skóry. W pierwszym tygodniach, a nawet miesiącach bywa różowa lub czerwona. Starsze blizny są zwykle jaśniejsze niż reszta skóry. Jeśli blizna ciemnieje z czasem jest to problem estetyczny. Czy jest jakiś sposób na rozjaśnienie blizn? Z pewnością warto sięgnąć po żel na blizny i prawidłowo ją pielęgnować.

Wspomaganie procesu gojenia blizny

Nie należy zakłócać naturalnego procesu gojenia się skóry po urazie. Nie wolno zdrapywać strupków, namaczać świeżej blizny długo w wodzie ani  opalać.

Jak poprawić wygląd blizny:

  • Dostęp powietrza

Blizna nie powinna być zbyt długo okrywana opatrunkami, bandażami czy ciasnymi ubraniami. Dostęp powietrza wspomaga proces gojenia

  • Unikanie promieni UV

Opalanie, w szczególności na solarium lub intensywne kąpiele słoneczne mogą podrażnić Blizne i doprowadzić do zgromadzenia się w niej melaniny (barwnika skóry). W skutek tego blizna może ściemnieć i to w sposób nieodwracalny. Dodatkowo takie podrażnienie  może skutkować swędzeniem i uczuciem ciągnięcia.

  • Stosowanie żelu na blizny

Żel na blizny może zawierać różne substancje, ale to silikon medyczny jest najskuteczniejszy w leczeniu blizn. Stosowany jest w leczeniu wszystkich rodzajów blizn. Nie tylko poprawia ich wygląd, przyspiesza gojenie, ale również usuwa swędzenie i uczucie ciągnięcia. Likwiduje dyskomfort związany z procesem gojenia się świeżej blizny, ale także dolegliwości, które towarzyszą starym, poprzerastanym bliznom. Takie, jak ograniczona ruchomość i ściąganie graniczącej z blizną skóry zdrowej.

Jak stosować preparat na blizny

Regularne stosowanie preparatu na blizny  i masowanie blizny poprawia jej wygląd, zmniejsza ją i rozjaśnia. Jak stosować preparat na blizny? Zaleca się wcieranie żelu na blizny i masaż przez kilka minut dwa razy dziennie lub częściej. Minimalny czas terapii to 3 miesiące. Dla widocznych efektów ważne jest regularne stosowanie. W przypadku blizn starszych trzeba dłużej czekać na efekty – około 6 miesięcy. Stosowanie  żelu na blizny jest bardzo przyjemne, pozostawia on skórę nawilżoną i gładką. Preparat matowe wykończenie, więc może być stosowany na twarzy, nawet pod makijaż.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here