Niektórzy często słyszą pod swoim adresem słowa, którym daleko do komplementów. Zastanawiają się czy to, czego się dowiadują jest prawdą. Gdy zrobią rachunek sumienia i dochodzą do wniosku, że rozmówca ma rację, postanawiają się zmienić. Może się jednak okazać, że jest to niezwykle trudne.
Zdawanie sobie sprawy z własnych wad jest dobre, bo pomaga nam sobie z nimi poradzić. Zachodzi pytanie czy charakter człowieka w ogóle można zmienić. Niektórzy mawiają, że ludzie się nie zmieniają. Faktem jest, że rodzimy się z pewnymi predyspozycjami. Jednym jest łatwiej panować nad sobą innym trudniej. Są ludzie, którzy wydają nam się nad wyraz spokojni.
Po prostu nie wyobrażamy sobie, że cokolwiek mogłoby ich wyprowadzić z równowagi. Inni złoszczą się drobnostkami i winią innych za swoje błędy. Pokora niektórych skromnych ludzi sprawia, że często mają poczucie winy. Wydaje im się, że wciąż mogliby ulepszać swoje zachowanie. Kontakt z nimi jest przyjemnością, to ludzie, którzy chcieliby osiągnąć doskonałość. Wiedzą, że mają wpływ na swoje otoczenie, ale potrafią się niestety w nieskończoność zamęczać swoimi błędami.
Co poradzić w sytuacji, gdy ktoś męczy się sam ze sobą?
Nie lubi swojego zachowania i przekłada się to na jego kontakty z innymi. Jak się zmienić? Można zacząć od czytania poradników na ten temat. Nazywamy je książkami na temat rozwoju osobistego. Taka literatura wzbogaca nasze wnętrze i sprawia, że chcemy wypróbować przedstawiane tam metody.
A co w sytuacji, gdy ktoś, na przykład partner, chce nas zmieniać na siłę? Jeśli czujemy, że chciałby on z nas zrobić osobę, którą nigdy nie będziemy, nie ma sensu kontynuować takiej relacji. Ludzie, którzy chcą zmieniać innych, najczęściej mają problem sami ze sobą. Nie potrafią kontrolować swojego umysłu, mają ograniczony sposób myślenia i widzą mnóstwo wad w innych. Najczęściej nie uświadamiają sobie żałosnej sytuacji, w jakiej się znajdują.
Prawdziwi przyjaciele nas akceptują w całości, nigdy nie obgadują, a jeśli mamy poważne wady, pomagają nam się z nimi uporać. Czujemy, że nigdy nas nie oceniają. Zdają się rozumieć więcej od innych i znają nas niekiedy lepiej niż my sami siebie. Warto dbać o takich przyjaciół i nigdy nie zaniedbywać relacji, jakie nas łączą. Prawdziwego przyjaciela można poznać po tym, czy jest z nami absolutnie szczery. Spytany o nasze słabe strony, wymieni je. Nie będzie się bał, że zrobi nam przykrość, bo nawet jeśli tak się stanie to w dłuższej perspektywie czasu, takie jasne postawienie sprawy przyniesie korzyści.
Może chcielibyśmy zmienić się w empatycznych ludzi, którzy dobrze sobie radzą w życiu. W tym celu trzeba nauczyć się aktywnie słuchać. Oznacza to patrzenie na rozmówcę, zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi. Należy to robić w taki sposób, aby nie układać w głowie tego, co za chwilę powiemy, ale po prostu zamienić się w jedno wielkie ucho. To, jakie mamy nastawienie do rozmówcy widać w naszej mowie ciała, a nawet w ekspresjach mimicznych twarzy.
Są osoby, które chciałyby stać się ludźmi bardziej pewnymi siebie i swojej wartości. Ludzie nieśmiali często narzekają w myślach, że nie są wystarczająco wygadani, ale ta umiejętność również jest do opanowania. Bywa, że prowadzą oni w myślach dialogi, do których nie dochodzi w rzeczywistości.
Czują, że to bardziej przebojowi koledzy i odważne koleżanki, osiągają sukcesy w każdej dziedzinie życia, a oni są skazani na stanie w koncie. Warto tu powiedzieć, że z boku wiele sytuacji możemy zniekształcać, każdy boryka się z własnymi problemami. Moglibyśmy być w wielkim szoku, gdybyśmy dowiedzieli się, jakie problemy emocjonalne mają osoby, które uważamy za idealne.
Jeśli chcemy się zmieniać to trzeba to robić tylko i wyłącznie dla siebie, nigdy dla kogoś. Zmiana, której motorem jesteśmy my sami i nasza potrzeba przeobrażenia umysłu, będzie zmianą trwałą i skuteczną.
Jeśli nasze wady krzywdzą innych, nie ma na co czekać. Mam tu na myśli zbyt częste, nieadekwatne do sytuacji wpadanie w złość i gniew, a co za tym idzie wyżywanie się na bliskich. W takich sytuacjach należy działać szybko i skutecznie. Można udać się po pomoc do specjalisty.
Są ludzie, którzy zawodowo zajmują się doradztwem, na przykład psychologowie. Trzeba jednak pamiętać, że nikt, nawet najlepszy specjalista, nie wykona pracy za nas i to my musimy być odpowiednio zdeterminowani do podjęcia walki o lepszą wersję siebie.
Jeśli mamy świadomość, gdzie leży problem, trwała zmiana własnej osobowości jest możliwa do zrealizowania, w tym celu trzeba dobrze poznać siebie samego.