dziewczyny z pomponami

Czas biegnie jak szalony. Już niedługo nastanie okres karnawału, a wraz z nim szalone imprezy do białego rana. Karnawał to soczyste kolory i szalone dekoracje. Jeśli posiadamy, choć odrobinę zdolności manualnych możemy wykorzystać swoją kreatywność i własnoręcznie przygotować różnego typu ozdoby, które stworzą niepowtarzalny klimat na każdej domowej imprezie.

W tej roli świetnie spiszą się pompony, które co roku zdobią tysiące zimowych czapek. Są jednak na tyle uniwersalne, że z powodzeniem wykorzystamy je również jako część ozdobnej kompozycji w naszym domu. Sprawdźmy więc, jak zrobić pompony w trzech odsłonach: z włóczki, bibuły i tiulu.

Do wykonania klasycznych pomponów z włóczki potrzebujemy przede wszystkim kolorowej włóczki. Najlepszym wyborem będzie włóczka wełniana, ale z powodzeniem możemy użyć również włóczki akrylowej. Ważne jednak, by była dobrej jakości. Zapewne każdy z nas przygotowywał kiedyś takie pompony na zajęciach technicznych w szkole. W tym celu potrzebne będą nam nożyczki i kawałek kartonu. Wycinamy z niego dwa okręgi tej samej wielkości. W każdym kartonowym kółku wycinamy w środku mniejsze okręgi. Wykonujemy również nacięcie, które ułatwi nam późniejsze ściągnięcie włóczki z tekturowych pierścieni.

Składamy oba pierścienie razem i owijamy je dookoła za pomocą włóczki. Im ciaśniej będziemy zawijać włóczkę, tym ładniejszy pompon stworzymy. Będzie wówczas pełniejszy i bardziej mięsisty. Kiedy już pokryjemy całą tekturę włóczką rozcinamy, utworzony w ten sposób, pompon wzdłuż krawędzi tekturowych pierścieni. Końce włóczki zawiązujemy poprzez włożenie ich między kartonowe pierścienie i mocne ściśnięcie. Dzięki temu pompon się nie rozleci i będzie trzymał swój kształt.

Na koniec delikatnie wyciągamy kartoniki i odcinamy nożyczkami wszelkie wystające z pompona końcówki włóczki. W pasmanterii dostaniemy także specjalne zestawy do robienia pomponów. Ich działanie zbliżone jest do kartonowych szablonów z tym tylko, że są wielokrotnego użytku. Nie musimy więc za każdym razem wycinać kolejnych okręgów. Całość pójdzie nam dzięki temu sprawniej i szybciej.

jak zrobić pompony

Do wykonania pomponów możemy użyć również bibuły

Jest to materiał ogólnodostępny i tani, więc idealnie nada się do przygotowania pomponów. Szczególnie jeśli robimy je po raz pierwszy i nie mamy jeszcze zbytniej wprawy. Do zrobienia pomponów możemy użyć zarówno zwykłej bibuły, jak i wersji karbowanej. Będziemy potrzebować dwóch rolek bibuły, które potniemy na kilka mniejszych arkuszy.

Warto wykorzystać do tego dwa różne odcienie tego samego koloru. Dzięki temu nasze pompony będą bardziej efektowne. Ponadto wystarczą jedynie nożyczki i sznurek bądź wstążka. Układamy pocięte arkusze bibuły naprzemiennie – raz w odcieniu jaśniejszym, raz w ciemniejszym. Potrzebujemy dziesięciu takich arkuszy. Następnie składamy całość w harmonijkę.

Po złożeniu bibuły w celach estetycznych zaokrąglamy rogi po obu stronach. Kolejnym krokiem będzie związanie utworzonej harmonijki wstążką lub sznurkiem. Wiążemy bibułę dokładnie w połowie. Na koniec część najtrudniejsza. Musimy rozdzielić delikatnie każdą warstwę bibuły, tak by jej nie uszkodzić. Rozkładamy ją do czasu, aż nasz pompon nabierze odpowiedniego kształtu.

Trzecim sposobem na pompony jest tiul. Pompony wykonane z tego materiału zdecydowanie wyglądają najlepiej. Sprawdzą się świetnie nie tylko jako ozdoba na domowej imprezie. Można z powodzeniem wykorzystać je do ozdobienia ślubnej sali czy podczas sesji zdjęciowej jako kolorowy akcent w tle. Obecnie wiele sklepów internetowych ma w sprzedaży tego typu ozdoby. Nie ma jednak sensu wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

pompony

Wykonanie pomponów z tiulu jest bowiem bardzo proste, a koszt ich wytworzenia jest dużo niższy niż zamówienie online. Do produkcji pomponów będziemy potrzebować tiulu, nożyczek, satynowej tasiemki oraz książki. Wielkość książki zależy od tego, jak duże pompony zamierzamy zrobić. W internecie znajdziemy szeroki wybór tiulu na rolkach, w przeróżnych kolorach. Bez problemu więc znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadać i pasować do naszej koncepcji.

Zaczynamy obwijając tiulem naszą podkładkę, czyli w tym wypadku książkę. Im więcej razy obwiniemy książkę, tym nasz pompon będzie bardziej foremny i puszysty. Następnie odcinamy nadmiar materiału i ściągamy całość z podkładki. Odcinamy kawałek tiulu i związujemy nim powstający pompon na jego środku. Stworzoną w ten sposób kokardkę przecinamy po obu stronach. Wyrównujemy końce i rozkładamy tiul tak, by całość nabrała kulistego kształtu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here