Niepłodność u kobiet – przyczyny i objawy

W ostatnich latach coraz większym problemem, dotykającym niemal co piątą parę, jest niepłodność. Powodów tego zaburzenia jest dość sporo i wynikają z naprawdę dużej ilości rozmaitych czynników. Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet? Czy można wcześniej zauważyć jakiekolwiek objawy, które sygnalizowałyby tego rodzaju kłopot?

Niepłodność u kobiet – przyczyny i objawy

Z czego wynika niepłodność?

Brak ciąży, pomimo starań trwających kilkanaście miesięcy, to znak, że istnieje jakiś problem i należy znaleźć jego podłoże, by móc rozpocząć odpowiednią terapię. W około 20-30% przypadków przyczyny niepłodności leżą po stronie kobiet. Wedle statystyk głównym winowajcą są nieprawidłowości hormonalne u pań. Zaburzenia związane z jajeczkowaniem lub brakiem owulacji bywają najczęściej skutkiem endometriozy, anomalii w budowie macicy, pochwy, jajowodów lub jajników, występowania wad genetycznych (np. zespół Turnera), nowotworów lub zespołu policystycznych jajników (w skrócie PCOS, czyli choroba, w której dochodzi do wytworzenia licznych torbieli i wzrostu poziomu męskich hormonów we krwi). Zanik menstruacji, który uniemożliwia zajście w ciążę, zdarza się niejednokrotnie z powodu nadmiaru prolaktyny, a więc hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Przyczyny niepłodności kobiet wiążą się również z zaburzeniami odżywiania, złą dietą, brakiem ruchu, chorobami wątroby, tarczycy i nadnerczy, otyłością, nadwagą, piciem dużych ilości alkoholu i zażywaniem niektórych typów leków.

Jakie objawy niepłodności są najczęściej spotykane?

Pierwszym sygnałem zwiastującym trudności z zajściem w ciążę jest na pewno brak menstruacji lub duża nieregularność cykli miesiączkowych. Bardzo silny ból w trakcie okresu to także jeden z objawów, który może oznaczać m.in. endometriozę, czyli jedną z głównych przyczyn niepłodności. Podobnie jest z dolegliwościami i nieprzyjemnymi odczuciami podczas współżycia. Występujące intensywnie upławy o dziwnym kolorze czy konsystencji również powinny wzbudzić podejrzenie. Wszystkie tego typu objawy niepłodności nie muszą oczywiście oznaczać problemów z zajściem w ciążę, jednak może się tak stać, dlatego o każdej takiej dolegliwości należy poinformować ginekologa. W przypadku zdiagnozowania określonej choroby bądź infekcji lekarz zastosuje odpowiednią terapię, która być może pozwoli skutecznie pozbyć się problemu niepłodności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here