jak sprawdzić czyjeś ip

Wiele osób, bardziej interesujących się komputerami prędzej czy później zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić czyjeś ip. Skoro takie pytanie pojawia się u nich w głowie, wiadomo, że nie mamy do czynienia z osobą, która zaczyna przygodę z komputerem. Odpowiadając na pytanie, jak sprawdzić czyjeś ip, możemy podać co najmniej dwa takie sposoby, do których zaraz przejdziemy. Na początku dla osób niewtajemniczonych w temat pokrótce wyjaśnię, co to w ogóle jest ten adres.

Adres ip to nic innego jak kilka cyfr, które są identyfikatorem urządzenia lub nawet całej masy urządzeń.
Przykładowym takim adresem może być taki ciąg cyfr oddzielony kropkami: 127.0.0.1.

Oczywiście z adresu ip nie musi korzystać tylko komputer, ale i inne urządzenia, które komunikują się z internetem, a we współczesnym świecie takich urządzeń nam nie brakuje. Mamy komputery, smartfony, drukarki, zegarki, a i niewielkim wyzwaniem jest znaleźć u kogoś w domu lodówkę, która jak też się okazuje, może mieć dostęp do internetu.

Użycie przez komputer adresu ip, można porównać do tradycyjnej i znanej nam poczty

Ponieważ, adres ten jest identyfikatorem i gdy my chcemy przesłać komunikat z jednego komputera na drugi , taki komunikat musi być właśnie jakoś zaadresowany. Temu adresowaniu pomaga nam właśnie nasz omawiany adres ip. I dokładnie jak w poczcie tradycyjnej musimy posiadać tak samo swój własny adres, jak i adres odbiorcy. Różnicą jest jednak to, że adresy ip mogą się zmieniać.

Tak samo wszystkie twoje wyszukiwania i inne operacje, które wklepujesz w klawiaturę i posyłasz w świat są adresowane. Więc wyszukując na przykład w google przepisu na jakiekolwiek danie, wysyłasz swoje zapytanie, adresując je dzięki ip. Gdyby zaszła potrzeba, aby Twoje wyszukiwania i inne operacje, które są właśnie adresowane pozostały jak najbardziej anonimowe, możesz użyć czegoś takiego jak VPN.

moje ip

VPN jest to narzędzie, dzięki któremu możemy zostać niezauważalni, a przynajmniej trochę mniej zauważalni, niż korzystając z przeglądarki w normalny sposób. Jest tak dlatego, że Twój adres nie wychodzi na zewnątrz, dociera tylko do VPN i to on łączy się dalej i przysyła Ci wyniki, o które wysłałeś zapytanie. Jeżeli chodzi o adresy ip, to mam nadzieję, że udało mi się w tym skrócie przekazać co to w ogóle jest, jak tego na co dzień używamy i z czym to się je.

Gdy już wiemy i zanim zadamy sobie ostatnie pytanie, czyli „ jak sprawdzić czyjeś ip” , najpierw odpowiemy na pytanie, do czego może nam być potrzebne właśnie czyjeś ip.
W jakiś dziwny bowiem sposób utarło się, że jeżeli znamy czyjeś ip, to możemy się włamać do jego komputera i robić z nim to, czego dusza zapragnie. Sterować nim zdalnie, włączać kamerki, żeby obserwować daną osobę, wykradać pieniądze z kont etc. Niestety bądź stety tak nie jest, to nie film hakerski, gdzie na ekranie pojawiają się ciągi znaków jak z Matrixa.

Gdy dostaniemy czyjś adres bądź wykradniemy, najprostszą i w zasadzie główną rzeczą, którą możemy zrobić, jest sprawdzenie, gdzie ta osoba mniej więcej się znajduje. Ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ip komputera jest identyfikatorem i adresem, więc, dzięki temu będziemy mogli sprawdzić miejsce adresata, a także inne dane dotyczące jego adresu, takie jak na przykład to, kto jest jego dostawcą internetu.

I tutaj, gdy już wiemy, do czego nam może służyć adres ip i że nie jest to jak według wielu mylnych opinii klucz do hakerstwa, możemy odpowiedzieć sobie na to główne pytanie, czyli: jak sprawdzić czyjeś ip?

A więc czyjś adres ip możemy sprawdzić na co najmniej trzy sposoby, pierwszym z nich może być użycie różnych stron do pozyskiwania takich danych. Przykładem jednej z nich jest http://sniffip.com. Gdzie generujemy sobie swój link, przesyłamy go naszej ” ofierze” i ona wchodząc w nasz link, automatycznie przesył nam swój adres ip. Przez co możemy ją na przykład na mierzyć na mapie, którą oferuje nam ta strona. Dodatkowo otrzymujemy informacje o używanej przez tego użytkownika przeglądarce.

Drugim natomiast sposobem i również sposobem trudniejszym jest napisanie specjalnego skryptu w języku PHP. Taki skrypt ma na celu jedną operację, przechwycić i zachować adres użytkownika, który użył naszego skryptu.

I trzecim sposobem i być może najłatwiejszym jest po prostu wysłanie tej osobie wiadomości e-mail. Jeśli ona ją przeczyta i nam odpisze, to taką wiadomość możemy sobie zapisać na dysku naszego komputera, używając notatnika. Dzięki temu w nagłówku zapisanego maila możemy zobaczyć adres ip osoby, która nam odpisała.
To już wszystkie znane mi metody jak sprawdzić czyjeś ip. Mam nadzieję, że te informacje będą jasne i użyteczne.

[Głosów:68    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here