jak zrobić przelew

Niedawno weszło w życie nowe prawo. Uznaje ono, że pracodawca w pierwszej kolejności powinien przelewać pieniądze na konto pracownika. Do tej pory podstawową metodą wypłaty było „do ręki”. W praktyce od dawna nie jest to już realizowane.

Konto w banku dla każdego?

Pomimo prawa nadal spora część pracowników nie posiadała konta bankowego. Część w ten sposób chroniła się przed obowiązkiem alimentacyjnym. Jednak zdecydowana większość wybierała ten sposób dlatego, że miała do banku daleko.

Nadal ukartowienie społeczeństwa wynosi około pięćdziesięciu procent. Co za tym idzie osoby mające konto w banku często wypłacały swoje środki w bankowym okienku. Nawet pomimo tego, że banki próbowały zniechęcić klientów do tego typu operacji i zwiększały opłaty za konto dla tych, którzy nie korzystali z kart.

Mam konto, co dalej?

Wydaje się naturalne, że każdy nowy pracownik gdy jest przyjmowany do pracy ma już własne konto. Ewentualnie jest niejako zmuszany do jego otworzenia. W księgowości o wiele łatwiej jest rozliczać się poprzez przelewy niż gdy dodatkowo trzeba do pracownika wysyłać pieniądze za pomocą przesyłki pocztowej.

Zwłaszcza młode księgowe nie mają pojęcia jak zrobić przelew do kogoś kto nie posiada konta w banku. Jak w takim razie dany pracownik ma otrzymać swoje wynagrodzenie skoro znajduje się na drugim końcu kraju.

Dlatego naturalne jest, że powinieneś konto w banku posiadać. Dla wygody własnej i każdego innego. Skoro już posiadasz konto w banku to warto również korzystać z karty do bankomatu.

Karta bankomatowa

Jest wygodnym sposobem zapłaty za towary. Krąży miejska legenda, że ktoś sczytuje dane z takich kart dlatego powinno się płacić gotówką. Jeszcze inna wersja mówi, że przy płatności zbliżeniowej ktoś może zabrać pieniądze mając odpowiedni czytnik.

Jest to bzdura. Karty działają na zasadzie przelewu środków. Dodatkowo maksymalna kwota zapłaty przy transakcji bezdotykowej wynosi 50 złotych. Dokonywanie płatności za pomocą karty płatniczej jest najbezpieczniejszym sposobem zapłaty.

Z kolei wypłacanie w bankomacie jest najmniej bezpiecznym. Bardzo łatwo podejść do takiego bankomatu i założyć nakładkę, która sczyta wszystkie potrzebne dane, łącznie z pinem. Często potem następuje wypłata środków w krajach Ameryki łacińskiej bądź Afryki. Dlatego też banki coraz częściej oferują wypłatę za pomocą BLIKa. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób płatności.

pieniądze

Przelewy, płatności, zlecenia stałe

Każdy bank oferuje możliwość robienia przelewów. Dodatkowo ułatwiają dokonywanie przelewów do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie istnieje możliwość dokonywania przelewów natychmiastowych. Oznacza to, że pieniądze znajdą się u odbiorcy w kilka minut. Dotyczy to nie tylko przelewów wewnątrz bankowego ale również do innego banku niż nasz macierzysty.

Każdy bank oferuje płatności za rachunki. Polega to na tym, że gdy na przykład masz abonament na telefon i może się on różnić w zależności od miesiąca to informacja o zapłacie jest wysyłana do banku. To on właśnie dokonuje przelewu środków w Twoim imieniu. Ty musisz tylko zapewnić środki na koncie.

Zlecenie stałe z kolei jest polecane osobom, które mają stałe płatności. Bądź też gdy chcesz oszczędzać jakąś stałą kwotę. W wybranym przez Ciebie dniu zostaje wysłany przelew na określoną kwotę. Możesz zlecić aby taki przelew był robiony co miesiąc, bądź co kilka miesięcy a nawet raz do roku. Częstotliwość zależy od Ciebie. No i trochę od banku.

Bank informuje

Większość banków oferuje możliwość ustawienia smsów z powiadomieniami. Możesz sobie ustawić, że chcesz otrzymywać sms gdy na Twoje konto wpłynie wynagrodzenie. Bądź gdy będziesz dokonywać zakupów powyżej jakieś kwoty.

Z jednej strony możesz w ten sposób zabezpieczyć swoje finanse. Z drugiej wiesz jaki jest stan Twojego konta. Możliwości takich powiadomień jest wiele. Wszystko zależy od banku w którym masz konto.

przelew internetowy

Dlaczego płace za konto?

Zapewne dlatego, że nie jesteś zainteresowany nowościami, które oferuje bank. Większość instytucji nie szanuje starych klientów. Wynika to z tego, że oni sami siebie nie szanują. Koszty bankowe rosną, w związku z tym osoby które nie idą z nowościami stają się dla instytucji obciążeniem.

Nie jesteś dla banku atrakcyjnym klientem, gdy jedyne co robisz ze swoim kontem to czekasz na przelew który zaraz wypłacasz. Logiczne więc, że bank jako jedynie pośrednik obciąży Cię kosztami. Koszty te związane są z pensją pracownika, konwoju, który pieniądze przywozi czy też zwykłe opłaty za prąc czy czynsz.

Jeżeli chcesz mieć konto w banku za darmo korzystaj z karty. W ten sposób to sklepy zapłacą opłatę za prowadzenie Twojego konta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here