jak zmienić format pliku

Czy zdarzyło Ci się pobrać plik, którego nie byłeś w stanie otworzyć? A może wymagany format pliku do wysłania na stronę był inny niż posiadałeś? Jeżeli tak to świetnie trafiłeś, ponieważ na koniec artykułu już nie będziesz miał tego problemu.

Komputer to skomplikowane urządzenie składające się z setek, tysięcy elementów. Jeszcze więcej elementów jest „pod maską”, gdzie niezależnie od systemu ilość plików jest ogromna. Jak to dla Ciebie za duży to weź to pomnóż jeszcze przez 1000 albo i 10000 a otrzymasz ilość kodu, jaki musiał być przelany na cyfrowy papier, byś mógł korzystać z komputera. Oprogramowania stają się coraz większe, rozbudowane przez co mogą powodować późniejsze problemy.

format pliku

To jest coś na zasadzie pajęczyny, dotykając jednego punktu, drgać będzie cała pajęczyna. Podobnie jest w oprogramowaniu, może na mniejszą skalę, chociaż to zależy, który jego fragment chcemy zmodyfikować. Robiąc modyfikacje jądra systemu, mamy wpływ na działanie całego systemu przez co możemy albo polepszyć działanie linuxa, albo go zepsuć sprawiając, że będzie działał niestabilnie. Na Windowsie, Macu sprawa ma się podobnie.

Różne pliki potrzebują innych narzędzi do obsługiwania ich. Otwierając zdjęcie programem picassa, nie zrobimy tego samego z plikiem tekstowym. Inne mechanizmy działają, inny rodzaj kodu, algorytmy i masa rzeczy, które zwyczajnie nie poradzą sobie z przerobieniem danych z różnych rodzajów plików. Może mógłby istnieć jakiś uniwersalny program do otwarcia każdego rodzaju pliku, tylko ile on musiałby zajmować pamięci?

Nawet jeżeli byłoby to możliwe, to wątpię aby ktokolwiek wziąłby się za realizację tego pomysłu. Ilość prac byłaby przeogromna, a późniejsze wsparcie wcale nie mniej wymagające wysiłku. Powstaje pytanie po co komu taki duży program byłby potrzebny? Przeciętny użytkownik korzysta z przeglądarki, muzyki, filmów, dokumentów zdjęć i czasem coś wpadnie innego od święta. Takim osobom nie byłby potrzebny program do otwierania kilkunastu formatów głęboko systemowych plików.

Czasem widuję jak ludzie mają problem gdy nie udaje im się otwierać pobranego pliku. Najczęściej jest to problem osób działających na Windowsie, który domyślnie nie ma wielu programów otwierających wydawałoby się standardowe formaty plików. Na przykład rozszerzenie .rar, jest to archiwum, którego Windows 7 ( obecnie najpopularniejsza odmiana tego systemu ) nie jest w stanie otworzyć. Wyskakuje okienko z wyborem programu i … radź sobie użytkowniku sam.

A jak mamy za monitorem starszą babcię co szuka każdej litery na klawiaturze przez minutę? O tym programiści nie pomyśleli, tak samo jak wnuczek kompresujący zdjęcia z wakacji chcąc pokazać babci jak spędzał urlop. Jeszcze gorzej ma się sprawa z filmami, które nie będą odtwarzane w domyślnym programie. Istnieje wiele kodeków obrazu i muzyki, z którymi windowsowy odtwarzacz nie daje sobie rady. Wtedy trzeba pobrać kodeki lub program, który ma je już „w sobie”.

komputer

Niestety system Microsoftu jest surowy, ubogi w oprogramowanie. Lepiej ma się sytuacji w Linuksach (jest wiele dystrybucji tego systemu). Tam mamy większość potrzebnych nam programów, będących w stanie otworzyć potrzebne nam pliki. Problem polega na tym, że użytkowników Linuksa jest raptem kilka procent w skali świata. Oba wymienione systemy nie są ze sobą kompatybilne i niektóre pliki działające na Windowsie nie zostaną otwarte na Linuksie.

Na przykład plik instalacyjny o rozszerzeniu .exe na linuksie nie otworzy się. Można co prawda ściągnąć aplikacje Wine, która pomoże w instalacji takiego programu z obcego środowiska, lecz aby uniknąć problemów ze słaba wydajnością i bugami lepiej poszukać alternatywy pasujących do naszego systemu.

Pobierając zdjęcia możemy się zdziwić, że niektóre mają rozmiary dużo większe od innych. Odpowiada za to albo znaczna rozdzielczość fotografii lub format pliku na przykład .tiff. Jak zmienić format pliku, aby zmniejszyła się wielkość fotki? Można użyć programu graficznego, jest ich mnóstwo a od biedy wbudowany paint może sobie poradzi nawet nieźle. Wystarczy otworzyć zdjęcie w programie, dać plik-zapisz jako i wybrać odpowiedni format (.jpg). W ten sposób z 30 megabajtów otrzymujemy 5 megabajtów.

Jak zmienić format pliku w inny sposób nie mając odpowiedniego programu?

Możemy wykorzystać do tego strony online, gdzie wrzucamy nasz plik na serwer i pobieramy już zmieniony. Ta operacja zwykle trwa wolnej. Najlepszym rozwiązaniem do masowych zmian formatów jest ściągnięcie programu do konwersji plików. Jest wiele do wyboru płatnych jak i darmowych. Można za jednym razem zmienić 20, 50, 100 i więcej plików, jest to duża oszczędność czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here