Książki dla niemowlaka

Książki to świetny sposób na poznawanie świata i poszerzanie horyzontów. Dotyczy to nie tylko dorosłych czytelników, ale również dzieci. Okazuje się, że książeczki są wskazane nawet dla najmłodszych, wpływając na ich rozwój w wielu różnych aspektach.

Kiedy warto kupić pierwsze książki dla niemowlaków? Czy to na pewno dobry pomysł? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Przyzwyczajanie się do nowych warunków – pierwsze miesiące życia dziecka

Gdy dziecko przebywa w łonie matki, żyje w przyjemnym cieple i ciemności. Po narodzinach jego zmysł wzroku musi szybko się rozwijać i dostosowywać do nowych warunków, aby maluch mógł nauczyć się rozpoznawać kształty i kolory otaczających go przedmiotów.

Na początku noworodek nie widzi barw. Dostrzega za to kształty w różnych odcieniach szarości. Z czasem zmysł wzroku rozwija się na tyle, by nauczyć się rozpoznawać rozmaite kolory.

Do stymulowania oczu malucha i pobudzania jego ciekawości świata służą właśnie odpowiednie książeczki dla noworodków. Jak wybrać najlepsze produkty – bezpieczne i wspierające zdrowy rozwój dziecka?

Do czego przydają się pierwsze książeczki dla niemowląt?

Pierwsze książeczki dla dziecka to oczywiście w głównej mierze sposób na rozpoznawanie kształtów, a z czasem również kolorów. Pokazywanie i nazywanie tego, co maluch widzi na obrazkach wspiera również późniejszą naukę mówienia.

Dostępne na rynku produkty, jak choćby te w Wozki-Foteliki.pl, pozwalają jednak na znacznie więcej. Pierwsze książeczki wykonuje się bowiem zazwyczaj z miękkich materiałów – przyjemnych w dotyku i o urozmaiconej fakturze. Dzięki temu maluch może ćwiczyć chwytanie oraz rozpoznawanie różnych faktur.

Taka miękka, tekstylna książeczka niejednokrotnie staje się idealnym towarzyszem zabaw na dłuższy czas.

Podstawowe wskazówki – jak wybrać książkę dla niemowlaka?

Pierwsza książka dla dziecka musi być przede wszystkim dopasowana do wieku malucha. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na samym początku noworodki nie rozpoznają jeszcze kolorów. Produkowane z myślą o nich książeczki zazwyczaj są zatem czarno-białe. Tak mocno skontrastowane, proste rysunki wspierają rozwój wzroku w pierwszych tygodniach po narodzinach. Około drugiego, trzeciego miesiąca życia wprowadza się intensywne barwy, jak zieleń, żółcień, czerwień.

Równie ważny jest materiał, z którego wykonano książeczkę. Trzeba stawiać na produkty z certyfikowanych surowców. Pierwsze, miękkie książeczki muszą być w pełni bezpieczne, bez drobnych elementów, które mogłyby spowodować zadławienie malucha. Książeczki papierowe lub kartonowe natomiast powinny być na tyle trwałe, aby nie dało się ich łatwo roztargać lub ugryźć.

Warto stawiać na tworzywa proste w utrzymaniu czystości i odporne na zaplamienia. Maluchy uwielbiają bowiem wkładać narożniki książki do ust. Natomiast nieco starsze dzieci łatwo mogą zabrudzić strony tym, co aktualnie spożywają.

Najlepsze są książeczki z obrazkami, jak najbardziej zbliżonymi do natury. Powinno się zatem zrezygnować z nawet najpiękniejszych ilustracji, które przedstawiają jednak karykaturalnie przedmioty lub zwierzęta. Książki z historyjkami również warto dopasować do wieku czytelników tak, by uczyć je prawidłowego brzmienia słów (lepiej unikać zdrobnień), a w przypadku starszaków, by mogły zainteresować zaprezentowaną opowieścią.

Książeczki dla niemowlaków – sposób na zabawę dla rodziców i dzieci

Książeczki wielotorowo stymulują rozwój maluchów. Wspierają wzrok, dotyk i słuch. Stają się podstawą do późniejszej nauki mówienia i czytania.

Książeczki to też świetna zabawka, która pozwala lepiej poznawać świat, daje szansę na wspólne spędzanie czasu oraz budowanie trwałych więzi między rodzicami i niemowlakiem. Warto zatem wprowadzić je już w pierwszych miesiącach życia malucha i korzystać z nich jak najczęściej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here