kolanoskopia

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia ocenę wnętrza jelita grubego. Wykonywane jest ono profilaktycznie w celu zapobiegnięcia klub wcześniejszego rozpoznanie raka jelita grubego. Procedura ta umożliwia również rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wielu stanów zapalnych jelit i polipy. Badanie to wymaga odpowiedniego przygotowania, czyli stosowania odpowiedniej diety na kilka dni przed wykonaniem badania. Czym dokładnie jest kolonoskopia? Jakie są wskazania do jej wykonania? Czy istnieją możliwe powikłania? Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kolonoskopia-badanie-profilaktyczne-w-kierunku-raka-jelita-grubego/ 

Kolonoskopia – czym właściwie jest? 

Kolonoskopia jest to badanie jednostkowe, które polega na wprowadzeniu do odbytu endoskopu. Jest to elastyczny, cienki przewód, który zakończony jest kamerką. Badanie to ma na celu ocenę stanu jelita grubego oraz wykrycie możliwych schorzeń. Kolonoskop wprowadzany jest do odbytu i odbytnicy, a następnie do okrężnicy, aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Poza oceną wnętrza jelit, badanie to umożliwia pobranie fragmentu śluzówki do badania histopatologicznego, oraz usuwania polipów, hamowania krwawień z dolnego odcinka jelita grubego oraz poszerzenia zwężenia jelita po zabiegu operacyjnym. 

Jakie są wskazania do kolonoskopii? 

Badanie to powinno być wykonywane profilaktycznie u każdej osoby, która ukończyła 50 rok życia. Osoby z grupy ryzyka powinny zacząć badać się już po ukończeniu 40 roku życia. Badanie należy wykonywać raz na pięć lat. Wskazaniami do kolonoskopii jest pojawienie się dolegliwości takich jak: biegunka, zaparcia, bóle brzucha, zmiany rytmu wypróżnień, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Powikłania po kolonoskopii 

Po badaniu pacjent przez kilka godzin może odczuwać ból o umiarkowanym nasileniu, który ustępuje samoistnie. Zaniepokoić powinny jednak symptomy taki jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, silne bóle brzucha, gorączka i dreszcze, czarne smoliste stolce. W przypadku, kiedy pojawiają się takie objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Jakie są przeciwwskazania do kolonoskopii? 

Przeciwwskazaniem do wykonywania takiego zabiegu jest: 

  • ciąża, 
  • tętniak aorty, 
  • niedawno przebyty zawał serca, 
  • podejrzenie perforacja jelita, 
  • mechaniczna niedrożność jelit. 

Zobacz też: http://www.paralotna.pl/mammografia-czym-jest/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here