Zapalenie nerwu wzrokowego

O oczy, podobnie jak inne narządy w ciele człowieka należy odpowiednio dbać, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas. Niestety mimo największych starań, niekiedy również możemy zapaść na jakąś chorobę, ponieważ istnieje wiele różnych schorzeń oczy. Niektóre są dziedziczne, inne pojawiają się wraz z upływem lat lub pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Groźną chorobą, której nie powinno się lekceważyć jest zapalenie nerwu wzrokowego. Co warto o niej wiedzieć?

Zapalenie nerwu wzrokowego – czym jest?

Zapalenie nerwu wzrokowego to choroba, która nierzadko powoduje częściową lub całkowitą utratę wzroku. Najczęściej zaczyna dawać pierwsze objawy w młodym wieku – około 30 lat. Wyróżnić można jej dwa rodzaje. Zapalenie wewnątrzgałkowe tarczy nerwu rozwija się w przednim odcinku nerwu wzrokowego i najczęściej dotyka dzieci. W jej trakcie zachodzą zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Drugim rodzajem jest zapalenie pozagałkowe – stwierdzane znacznie częściej niż zapalenie wewnątrzgałkowe. W tym przypadku proces zapalny zlokalizowany jest w dalszym odcinku nerwu wzrokowego i na początku choroby nie dochodzi do powstania zmian w tarczy nerwu wzrokowego. Co przyczynia się do rozwoju tej choroby? Najczęściej towarzyszy ona innym przypadłościom takim jak miażdżyca, choroby reumatyczne, cukrzyca, kiła, nadciśnienie tętnicze, zapalenie tętnic czy choroby zakaźne. Tak naprawdę wymienić można wiele różnych przyczyn powstania zapalenia nerwu wzrokowego – wśród nich także infekcje, choroby neurologiczne, wirusy czy zatrucie związkami chemicznymi.

Zapalenie nerwu wzrokowego – objawy i leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego na początku nie daje wyraźnych objawów – może do nich należeć jedynie pogorszenie wzroku. Przed oczami chorego pojawiają się mroczki lub też odczuwa on ból podczas poruszania oczami. W ostrej fazie choroby nagle zanika wzrok na kilka sekund. O poważnych uszkodzeniach nerwu świadczy rozszerzenie źrenic oraz ich brak reakcji na światło. Ponadto choremu mogą towarzyszy zmiany w polu widzenia i upośledzenie w widzeniu barw. Aby zdiagnozować chorobę konieczna jest wizyta u okulisty, który wykona specjalistyczne badania – między innymi angiografię czy ERG, czyli badanie elektrofizjologiczne. Jeśli chodzi o leczenie, to im wcześniej wykryjemy chorobę, tym więcej szans mamy na wyleczenie zapalenia i zachowanie wzroku. Obejmuje ono przede wszystkim ustalenie i wyeliminowanie przyczyny oraz kurację sterydową, głównie podawaną za pomocą iniekcji doszklistowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here