Jak dbać o pościel

Człowiek poświęca dziennie ok. 6-8 godzin na sen. Z tego względu niezwykle istotne jest zadbanie o komfortowy sen. Należy wybrać odpowiednie łóżko, materac, ale również i pościel, która także odgrywa ważną rolę. Jak dbać o pościel, aby długo nam służyła?

Jak dbać o pościel, aby długo nam służyła?

Pielęgnacja pościeli to bardzo istotny aspekt, który pozwoli cieszyć się komfortem wypoczynku, zapewni wygodę użytkowania, a także piękny wygląd. Liczy się nie tylko wybór odpowiedniego materiału, ale także i dbanie o nią. Na żywotność pościeli ma wpływ nie tylko jakość tkaniny, ale również sposób prania, suszenia oraz pielęgnacji.

Aby cieszyć się pościelą jak najdłużej, musimy przede wszystkim regularnie zmieniać pościel. W związku z tym trzeba kupić co najmniej dwa komplety. Poza zmianą bardzo ważne jest czyszczenie pościeli. Powinniśmy ją wietrzyć najlepiej codziennie i prać od razu po wymianie na kolejny komplet. Do prania używamy odpowiednich środków piorących i pierzemy zgodnie z instrukcją na metce. Na żywotność pościeli wpływ ma również przechowywanie. Najlepiej, aby było to miejsce suche, bez dostępu do promieni słonecznych i gdzie nie osadza się kurz.

Jak prać i prasować pościel?

Pranie pościeli to proces mało skomplikowany. Jednak zanim wrzucimy ją do pralki, musimy ją przygotować. Zaczynamy od przeczytania instrukcji na metce. To na niej widnieje informacja o tym, w ilu stopniach można ją prać. Zazwyczaj jest to 40-60 st. C. Pamiętajmy jednak, że różne tkaniny wymagają innego przygotowania i prania. Następnie oddzielamy kolory od bieli.

Pościel pierzemy samą, bez innych elementów garderoby, aby jej nie uszkodzić. Program prania dostosowujemy do materiału, z którego wykonana jest pościel. Gdy ją wypierzemy, musimy ją wysuszyć. Następnie wypracować, zgodnie z zaleceniami producenta, które również znajdziemy na metce.

Jak często zmieniać i odświeżać pościel?

Ze względów higienicznych, pościel powinna być regularnie zmieniana oraz odświeżana. Dlatego warto posiadać kilka kompletów pościeli i zmienić je raz na tydzień, ewentualnie dwa. Taka częstotliwość wynika z tego, że pościel stanowi siedlisko roztoczy i bakterii. Dzieje się tak, ponieważ gromadzi się na niej pot. Ponadto znajduje się na niej również kurz. Warto dodać, że przed pierwszym użyciem pościeli, pierzemy ją. Między zmianą kompletu, koniecznie musimy ją odświeżać.

Przede wszystkim otwieramy okna, aby wywietrzyć pomieszczenie. Jeżeli mamy balkon, taras czy ogródek, to wiosną i latem wynosimy pościel na świeże powietrze. Możemy to zrobić, nawet gdy jest słońce. To lepsze rozwiązanie, ponieważ zabija ono drobnoustroje. Pamiętajmy jednak, aby pościel dobrze wytrzepać. Pościel dobrze jest wietrzyć codziennie.

W ten sposób zapewnimy jej świeżość. Jeżeli nie mamy tarasu czy balkonu, możemy skorzystać z tradycyjnego sposobu. Wystarczy posypać pościel sodą oczyszczoną i odczekać kilka godzin, a następnie odkurzyć. O takim zabiegu pościel będzie odświeżona, a do tego pięknie pachniała.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here