zupa dyniowa

Nie ma nic lepszego w jesienne czy zimowe chłodne i dżdżyste popołudnia oraz długie wieczory, niż miseczka ciepłej, rozgrzewającej, domowej zupy. Zupa to absolutny hit wśród potraw obiadowych. Zrobimy ją ekspresowo, nie wymaga wielu przygotowań, ani wyszukanych składników. Prostą zupę na szybki obiad dla całej rodziny, przyrządzimy w parę minut, za pomocą kilku produktów, które zazwyczaj mamy zawsze w przydomowej spiżarni.

Sposobu na ekspresowe zupy

Zupy to jedne z najprostszych, ale i najbardziej pożywnych dań, jakie możemy zaserwować naszej rodzince. Zazwyczaj wszystkie potrzebne produkty mamy pod ręką, ale istnieją sposoby na to, aby znacznie przyspieszyć proces gotowania zupy. Dzięki kilku sprawdzonym metodom, będziemy zawsze przygotowani na czarną godzinę, kiedy okaże się, że lodówka świeci pustkami, a rodzina czeka gorący posiłek po ciężkim, długim dniu.

Domowy bulion
Jednym z takich udogodnień jest domowy bulion lub domowe kostki bulionowe, które można trzymać w zamrażalniku i wyjąć zawsze, kiedy najdzie nas ochota na wspaniała, aromatyczną, domową zupę. Nie ma nic smaczniejszego niż własnoręcznie przyrządzony bulion.

Mamy bowiem pewność, że w środku znajdują się same świeże, naturalne produkty. Nie musimy się obawiać żadnych konserwantów, sztucznych aromatów, barwników, i innych niepożądanych substancji, które najczęściej znajdziemy w gotowych, kupnych kostkach rosołowych.

Przygotowanie domowych kostek jest bardzo łatwe. Przebiega ono w kilku etapach. Po pierwsze należy przyrządzić tradycyjny wywar- taki, jaki zawsze robimy na ulubioną zupę. Ważne, aby wszystkie składniki były świeże naturalne, bo tylko wówczas bulion wyjdzie naprawdę aromatyczny, bogaty i treściwy. Można oczywiście przygotować wersję z dowolnego gatunku mięsa.

zupa

Wywar drobiowy można potem wykorzystać do rozmaitych zup np. pomidorowej, krupniku, czy zupy szczawiowej. Wywar drobiowo- wołowy nada się świetnie do zup bardziej treściwych np. fasolowej, grochowej, czy ogórkowej. Warto mieć również zapas buliony warzywnego. Można go potem wykorzystać w lekkich, letnich odsłonach zup, chłodników, czy kremów warzywnych.

Mięs, warzywa, zioła i przyprawy należy gotować dość długo na bardzo małym ogniu. Takie długie poddawanie obróbce cieplnej sprawia, że wszystkie składniki oddają cały swój potencjał smakowy. Ugotowany bulion należy teraz dokładnie przestudzić i przelać przez gęste sito, lub jałową gazę, aby pozbyć się niechcianych resztek i szumowin. Zimny bulion wlewamy do plastikowych pojemników i umieszczamy w zamrażalniku. W ten sposób mamy możliwość przygotowania pysznej zupy w każdej chwili.

Własne kostki rosołowe
Można też pójść nieco dalej i z domowego bulionu przyrządzić małe kostki rosołowe. Wymaga to nieco więcej cierpliwości, ponieważ rosół musi stać na ogniu dość długo, nawet kilka godzić, Chodzi o to, aby porządnie się zredukował i w garnku została sama esencja smaku.

Bulion powinien zmniejszyć swoją objętość kilkukrotnie. Taki zredukowany bulion należy ostudzić. Można go przelać do silikonowych form na kostki lodu, lub do zwykłych woreczków do lodu. Takie małe esencjonalne kosteczki wystarczy potem wrzucić na wrzątek i wspaniały domowy bulion gotowy.

Warzywa pozostałe z gotowania wywary można wykorzystać w bardzo sprytny sposób. Chociaż ich smak jest już zdecydowanie mniej intensywny, to nadal nadają się one do przerobienia. Starte, gotowane jarzyny to jeden ze sposobów na to, jak zagęścić zupę bez dodawania mąki czy śmietany. Seler, korzeń pietruszki, cebula i marchewka świetnie się do tego nadają.

jak zagęścić zupę

Wystarczy je zetrzeć na sicie lub po prostu zmiksować. Można je również umieścić w formach do lodu lu muffin i zamrozić. Choć równie dobrze można je włożyć do małych słoiczków i za pasteryzować. Kiedy będziemy chcieli zagęścić nasza zupę, taki warzywny krem sprawdzi się idealnie, bo jest nadal smaczny, aromatyczny i pozbawiony dodatkowych kalorii.

Domowe kostki warzywne

Jest jeszcze jeden sposób na przygotowanie gotowych kostek na bulion. Warzywa, które normalnie używamy do przygotowania wywaru czy rosołu, ale w potrójnej lub nawet poczwórnej porcji, należy zetrzeć na tarce o grubszych oczkach. Następnie trzeba je podsmażyć na niewielkiej ilości oliwy z oliwek lub dowolnego oleju o neutralnym smaku.

Teraz powinny się dusić tak długo, aż nabiorą mazistej konsystencji. Ostatni etap to doprawianie. Trzeba dodać sporą ilość przypraw, ponieważ kostki mają mieć bardzo skoncentrowany smak. Warzywa umieszczamy w foremkach do lodu, lub muffin i podobnie jak powyżej, zamrażamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here