Dla niektórych wysiewanie nasion jest czymś tak prosty i naturalnym, że nie mogą sobie wyobrazić, jak to możliwe, że ktoś ma z tym problemy. Nie ma jedna wątpliwości, że niektórzy, szczególnie początkujący ogrodnicy mogą uważać, że wysiew wcale nie jest taki prosty. I my również możemy się pod tym podpisać, ponieważ niekiedy względnie proste zadania mogą sprawić kłopoty nawet osobom pracującym w ogrodzie od lat. Zobaczmy zatem, jakie zasady pomogą nam w wysiewie roślin.
Przygotowania i początek wysiewu
Zanim zaczniemy wysiew, musimy zacząć od sprawdzenia dokładnych wymagań wybranych przez nas roślin. Informacje zazwyczaj są umieszczone w widocznym miejscu opakowania, w którym znajdują się na. Niekiedy, w zależności od miejsca, w którym je kupiliśmy, może się okazać, że informacje nie są podane, jednak wtedy wystarczy, że wpiszemy nazwę gatunku w internecie i otrzymamy dokładne informacje. Następnym krokiem jest wybór ziemi do wysiewu, czyli specjalnej mieszanki, która zapewnia odpowiednie warunki roślinom do wzrostu. Zanim zakończymy zakupu na najbliższy sezon, musimy zaopatrzyć się również w pojemniki, w których będą rozwijać się nasze rośliny. Jednym z lepszych miejsc na umieszczenie nasion są wielodoniczki, ponieważ posiadają specjalnie wyprofilowaną tackę oraz dziurki na odpływy wody. Jeszcze ciekawszą (ale droższą) opcją są wielodoniczki wsadzone w mini szklarnię, które są zazwyczaj dostępne w jeszcze szerszej ofercie. Jeżeli chcemy skorzystać z rozwiązań dostępnych „pod ręką”, możemy wybrać np. kubeczki po nabiale.
Sadzenie roślin
Następnym krokiem jest nasypanie ziemi do pojemniczka. Na tym etapie dobrze jest zmoczyć ziemię przed samym sianiem. Następnie przechodzimy do sadzenia. I tutaj możemy zastosować zasadę – im większe nasiono, tym głębiej powinno być posadzone i w większej odległości od kolejnego nasiona. Jeżeli sadzimy roślinki powstające z małych nasionek, możemy je rozsypać po wnętrzu pojemnika. Najlepiej wysiewać nasiona na głębokość równą ok. 3 krotnej średnicy nasiona. Jeśli korzystamy z wielodoniczek lub kubeczków staramy się umieszczać w jednym kubku taką ilość nasion, aby roślinki nie przytłaczały się nawzajem.
Rozwój roślin
Większość błędów, które przesądzają o tym, że rozwój rośliny jest utrudniony lub nawet niemożliwy, wynika z przesuszenia lub przelania. Rośliny, mimo że czasem ich nasiona są bardzo podobne, mają diametralnie różne wymagania. Oznacza to, że na początku powinniśmy je podlewać oszczędnie i pamiętać o tym, aby doniczki lub opakowania miały otwory w dnie do odprowadzania wody. Następnie musimy pamiętać o codziennym doglądaniu nasion. Po wysianiu przykrywamy je folią spożywczą i zabezpieczamy gumką recepturką. Nie możemy także zapomnieć o zapewnieniu roślinom odpowiedniej temperatury – najlepiej ok. 25-30 stopni Celsjusza. Kiedy pojawia się kiełki, możemy zacząć przesadzać rośliny do osobnych pojemników. Około połowy maja możemy umieścić nasze rośliny w docelowym miejscu – pudełku lub w gruncie. Jeżeli Ty również chciałbyś zacząć (lub kontynuować) przygodę z ogrodnictwem w najbliższym sezonie, to nie czekaj, tylko sprawdź atrakcyjną ofertę jaką ma sklep ogrodniczy Gardenowo!