Przepustnica –– co warto o niej wiedzieć?

0
710

Kiedy przepustnica ulega całkowitej awarii, dalsza jazda samochodem przestaje być możliwa. Jednak nie zawsze awaria od razu jest całkowita. Czasami niesprawność jest tylko częściowa. Warto wtedy jak najszybciej zainterweniować, aby w porę naprawić lub wymienić przepustnicę. Jakie zatem są objawy niesprawności tego elementu? Z czym łatwo je pomylić? Czym tak właściwie jest przepustnica i do czego służy?

Czym jest przepustnica?

Warto wspomnieć kilka słów o tym, czym tak właściwie jest przepustnica i do czego służy. Ten niepozorny element ma kluczowe znaczenie dla pracy silnika spalinowego. Odpowiada on za umożliwienie i regulację dostarczania powietrza do komór silnika. Bez powietrza nie może zachodzić proces spalania paliwa, przez co nie jest wytwarzana energia niezbędna do wprawienia pojazdu w ruch.

Przepustnica połączona jest z pedałem gazu. Kierowca decydując o sile docisku pedału gazu, decyduje jednocześnie, w jakim stopniu otworzyć przepustnicę. Im mocniejszy docisk, tym większa przepustowość. Tym samym rosną również osiągi silnika, gdyż proces spalania zachodzi intensywniej. Bezpośrednio za otwieranie i zamykanie klapki przepustnicy odpowiada zwykle elektroniczny sterownik. Dzięki zastosowaniu elektroniki sygnał przekazywany jest błyskawicznie. Jednak w starszego typu samochodach sterowniki nie występują. Dawniej bowiem do sterowania pracą przepustnicy wykorzystywano linkę. Było to rozwiązanie mniej efektywne. Wysokiej jakości przepustnice do nowych i starszych modeli samochodów znaleźć można pod adresem https://www.ucando.pl/k/przepustnice-i-czesci-przepustnic/U0709.

Awarie przepustnicy

Jak już wcześniej wspomniano, dzięki sterownikowi elektronicznemu działanie przepustnicy jest efektywniejsze. Niestety, zastosowanie sterownika ma również ujemne strony. Przede wszystkim, urządzenia te stosunkowo często ulegają awariom. Jednak to nie jedyny możliwy powód niesprawności przepustnicy. Częstą przyczyną jest również osiadanie zanieczyszczeń. W takim przypadku może wystąpić problem z domknięciem klapki, przez co przepustnica przepuszcza powietrze nawet wtedy, gdy nie jest to wskazane.

Podstawowym objawem niesprawności przepustnicy jest problem z uzyskiwaniem najwyższych osiągów silnika. Natomiast przy niskich obrotach osiągi mogą gwałtownie rosnąć. Zdarza się również tak, że obroty falują niezależnie od tego, co robi kierowca. Objawy te często można pomylić z awarią zaworu EGR lub wielu rozmaitych części silnika. Dlatego też przed zakupem nowej przepustnicy warto zdiagnozować problem u specjalisty. Jeżeli natomiast wymiana przepustnicy okaże się konieczna, wysokiej jakości części znaleźć można w sklepie internetowym Ucando.pl.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here