Podstawowym warunkiem do prawidłowej pracy silnika samochodowego jest odpowiednie smarowanie jego i współpracujących z nim podzespołów. Bez względu na to, czy jest to silnik benzynowy, diesel, z turbodoładowaniem czy bez każda jednostka napędowa wymaga użycia odpowiedniego oleju silnikowego.
W ofercie producentów olejów silnikowy, dostępnej na przykład w sklepie https://olejesilnikowe-sklep.pl, znajdziemy bardzo bogatą i różnorodną ofertę. Prześcigają się oni we wprowadzaniu coraz nowszych, coraz bardziej ulepszonych pozycji na rynek, starając się zaspokoić potrzeby i oczekiwania zarówno nowoczesnych silników, jak i tych spracowanych z całkiem sporym przebiegiem. Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest bardzo ważny, ponieważ jego parametry będą mieć bezpośredni wpływ na pracę, wydajność, oraz żywotność silnika.
Charakterystyka różnych rodzajów olejów silnikowych
W ofercie olejów silnikowych możemy spotkać trzy podstawowe rodzaje olejów, podzielone ze względu na sposób przygotowywania bazy oleju. Są to:
- Oleje mineralne – w tym przypadku baza olejowa pozyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej. Oleje mineralne mają słabą żywotność, są mało skuteczne podczas pracy w niskich temperaturach, a także nie dbają specjalnie o czystość silnika, to wszystko jest spowodowane tym, że z reguł oleje mineralne nie zawierają dodatków, uszlachetniających.
- Oleje syntetyczne – baza olejów syntetycznych powstaje wskutek syntezy chemicznej. Oleje syntetyczne wzbogacane są z reguły wieloma dodatkami uszlachetniającymi po to, aby były skuteczne, odporne na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych, a także aby dawały maksymalną ochronę jednostce napędowej. Oleje syntetyczne często dopasowywane są do konkretnych modeli silnika, dzięki czemu perfekcyjne zaspokajają ich potrzeby. Co więcej, ta grupa olejów ma z reguły właściwości oczyszczające silnik, przedłużające jego żywotność, a także zmniejszające zużycie paliwa
- Oleje półsyntetyczne – oleje półsyntetyczną są mieszanką olejów mineralnych i syntetycznych, z tego względu charakteryzują się one znacznie lepszymi parametrami niż oleje mineralne, ale nie są tak wszechstronne, jak oleje syntetyczne
Lepkość oleju – co oznacza?
Lepkość oleju jest to parametr odpowiadający za ochronę silnika. Aby spełniał on swoją funkcję, musi zachowywać względnie stałą konsystencję w różnych temperaturach. Wybierając więc olej do swojego samochodu, powinniśmy szukać takiego, który będzie gwarantował dużą wytrzymałość na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Wśród olejów silnikowych klasa lepkości określana jest w oparciu o normę SAE, w ramach której zapisywana jest cyframi, lub liczbami i literą W. Wartość, jaka podana jest przed literą W, oznacza, w jak niskich temperaturach olej zachowuje swoją lepkość, z kolei druga wartość ma odniesienie do lepkości w wysokich temperaturach. Im wyższe obie wartości, tym lepkość oleju jest lepsza, Istotne jest jednak aby zachować równowagę między parametrami letnimi a zimowymi, aby olej działaj odpowiednio w różnych warunkach temperaturowych.