Ashwagandha

Ashwagandha – nazwa ta brzmi nieco tajemniczo, warto jednak się z nią zapoznać, gdyż w wielu sytuacjach może okazać się niezastąpiona.

Dowiedz się, jak długa jest historia tej rośliny oraz jakie niezwykłe ma właściwości, z których możesz korzystać każdego dnia.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha to roślina, która zyskuje coraz większą popularność z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości. Ciekawostką jest, że bardzo często występuje pod innymi nazwami, ashwagandha bywa określana także jako śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski oraz witania ospała. Do tego cieszy się bardzo długą historią, gdyż była wykorzystywana przez ludzkość już tysiące lat temu, m.in. w medycynie ajuwerdyjskiej.

Obecnie roślinę tę w naturze można spotkać głównie w Afryce, Indiach oraz niektórych krajach basenu Morza Śródziemnego. Wracając na moment do nazwy rośliny, warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Otóż dosłowne tłumaczenie „ashwagandhy” to nic innego jak „zapach konia”. Zaczerpnięto to od charakterystycznego zapachu witani ospałej.

Jakie zastosowanie ma ashwagandha?

Żeń-szeń indyjski cechuje się bardzo szerokim zastosowaniem i to w bardzo różny sposób. Koniecznie należy zwrócić uwagę na jej właściwości uspokajające. Ponadto ashwagandha korzystnie wpływa na samopoczucie,

Zastosowania ashwagandhy są oczywiście znacznie szersze. Otóż preparaty ją zawierające polecane są również w stanach podwyższonego niepokoju czy obniżonej samooceny. Dobrze o tym pamiętać, gdyż długotrwałe napięcie czy inne wymienione niedogodności znacząco obniżają komfort życiowy..

Przyglądając się bliżej składowi żeń-szenia indyjskiego, łatwo dostrzec, że zawiera wiele aktywnych związków, jak choćby witanolidy. Witania ospała świetnie sprawdza się też w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego, np. w pracy, gdyż pobudza funkcjonowanie mózgu. Jeśli więc czeka cię trudny dzień w pracy albo nauka do ważnego egzaminu, warto pamiętać o ashwagandha.

W związku z m.in. działaniem uspokajającym żeń-szeń indyjski stosowany jest też u osób, które mają problemy z zasypianiem. Mogą być one wynikiem stresu lub wielu innych czynników. Z drugiej strony nie powoduje ona nadmiernej senności. To działanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie w czasie snu dochodzi do regeneracji organizmu, dlatego na tę kwestię trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Jak zatem widać, ashwagandha jest rośliną o niezwykle szerokim i nadzwyczaj wszechstronnym działaniu. Nie dziwi zatem fakt, że z powodzeniem stosowana jest już od tysięcy lat. Narzekasz na stres? Trudno ci zasnąć wieczorem w łóżku? A może od dawna masz gorszy nastrój? Sprawdź suplementy diety z dodatkiem żeń-szenia indyjskiego!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here