Co jeść podczas antybiotykoterapii

Przy różnego rodzaju infekcjach o podłożu bakteryjnym często konieczna okazuje się antybiotykoterapia. Choć jest w wielu przypadkach nieodzowna, okazuje się dla organizmu sporym wyzwaniem i może go znacznie osłabiać.

W jaki sposób można go wesprzeć? Oprócz unikania nadmiernego wysiłku fizycznego i wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na sen i wypoczynek pomocna okazuje się prawidłowa, zrównoważona dieta. Co jeść przy antybiotyku, by szybko wrócić do dobrej formy? W jakie produkty powinna obfitować optymalna dieta przy antybiotykoterapii?

Produkty fermentowane i kiszonki

Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas kuracji przy użyciu antybiotyku, okazuje się znaczne osłabienie naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit. By wspierać mikrobiom jelit w tym trudnym dla niego okresie, dieta przy antybiotykoterapii może zostać wzbogacona o probiotyki.

Naturalnym źródłem szczepów tych „dobrych bakterii” są przede wszystkim fermentowane przetwory mleczne, jak jogurt, kefir, maślanka czy zsiadłe mleko, a także kiszonki na solance – kiszone ogórki i kapusta. Można je też znaleźć w bardziej „egzotycznych” artykułach spożywczych, jak pasta miso, kimchi czy kombucha. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z  niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać przetwory mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.

W trakcie oraz tuż po antybiotykoterapii warto też sięgać po preparaty probiotyczne, które mogą dodatkowo uzupełniać mikroflorę jelitową o „dobre bakterie”.

Kiedy brać probiotyk – przed czy po antybiotyku? Zazwyczaj zaleca się odczekać 2-3 godziny po dawce antybiotyku.

Owoce, warzywa i zboża

Co jeść przy antybiotyku, by wzmacniać organizm i dodawać mu energii? Oczywiście – wszelkie produkty bogate w witaminy i składniki mineralne! Ich najlepszym źródłem okazują się warzywa, owoce oraz zbożowe produkty pełnoziarniste, które oprócz solidnej porcji cennych składników odżywczych charakteryzują się też wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Odgrywa on ważną rolę w regulacji prawidłowej pracy jelit.

O ile zwykle zaleca się spożywanie warzyw na surowo, podczas antybiotykoterapii mogą one podrażniać wrażliwy układ pokarmowy. By nie narażać się na nieprzyjemności jelitowe, lepiej więc ugotować je na parze. W ten sposób będą łatwiejsze do strawienia, nie tracąc przy tym zbyt wiele ze swoich dobroczynnych właściwości.

Drób, ryby i chude mięso

Podczas antybiotykoterapii należy też unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych, a także produktów wysoko przetworzonych. Lepiej więc odstawić steki, pieczenie, ciężkie śmietanowe i serowe sosy, a także – a właściwie przede wszystkim – fast foody, jak pizza czy burgery. Co jeść przy antybiotyku, żeby czuć się swobodnie i lekko? Dobrym pomysłem wydają się dania na bazie chudego mięsa, drobiu i ryb w postaci gotowanej (najlepiej na parze) lub duszonej. Warto przy tym sięgać po delikatne i aromatyczne przyprawy ziołowe, jednocześnie ograniczając te pikantne, które mogą podrażniać układ pokarmowy.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here