Nadwzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Jej specyfika polega na ogniskowaniu się promieni światła za siatkówką, zamiast na całej jej powierzchni, ze względu na spłaszczony kształt rogówki. Na skutek tego osoby z nadwzrocznością, niewyraźnie widzą przedmioty znajdujące się najbliżej nich. Nadwzroczność często pojawia się także w wieku dziecięcym i mija wraz z dojrzewaniem. Niezbędne jest jednak monitorowanie stanu wzroku dzieci, aby sprawdzać regularnie, czy nadwzroczność powoduje u nich inne problemy i czy samoistnie ustępuje. Jakie mogą być objawy nadwzroczności i w jaki sposób można ją korygować?
Objawy nadwzroczności
Osoby z wadą wzroku, jaką jest nadwzroczność, mogą doskonale widzieć liście znajdujące się na drzewie, szczyty gór czy szyldy i napisy nawet po drugiej stronie ulicy. Mają natomiast problemy ze skupieniem wzroku na czytanym tekście na tablecie czy w książce. Wśród objawów nadwzroczności mogą często występować również uczucie zmęczenia oczu ze względu na konieczność ich ciągłego mrużenia w celu uzyskania wyraźniejszego obrazu najbliższego otoczenia, łzawienie, bóle głowy, zez zbieżny występujący u małych dzieci czy problemy z obuocznym widzeniem w przypadku wysokich wartości tej wady – więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc
Sposoby korygowania nadwzroczności
Korygowanie nadwzroczności może odbywać się z pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych pozwalających na skupienie promieni światła bezpośrednio na siatkówce. Soczewki kontaktowe produkowane przez firmę Acuvue to jedna z najczęściej wybieranych opcji ze względu na wyjątkową wygodę ich noszenia i delikatność materiałów, z jakich zostały wykonane. Soczewki dostępne są w formie jednorazowych, wyrzucanych po całym dniu ich noszenia lub wielokrotnego użytku, które czyści się i przechowuje w specjalnym płynie dezynfekująco-czyszczącym. Materiały, z których zostały wykonane soczewki, zapewniają odpowiednią przepuszczalność tlenu, dzięki czemu powierzchnia oczu jest przez cały dzień nawilżona, nawet w pomieszczeniach klimatyzowanych czy przy pracy przed monitorami. To najwygodniejsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego stylu życia, zwłaszcza aktywnego uprawiania sportu.