jak uszyć poduszkę

Poduszki są stałym elementem każdego wnętrza domu oraz ogrodu. Bardzo często jest to niedoceniany przedmiot, ale trzeba przyznać, że pełni on ciekawą funkcję dekoracyjną i z reguły bardzo rzuca się w oczy. Po za tym poduszka posiada również walory użytkowe, które są niezwykle istotne z punktu widzenia korzystających z niej osób.

Poduszek warto szukać w marketach budowlanych, które zazwyczaj posiadają dział dekoracji. Oprócz tego znajdziemy je również w internecie. Jednak dla pasjonatów DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam) warto wspomnieć o tym jak uszyć poduszkę samemu. Sposób ten na pewno okaże się mniej kosztowny, a przy okazji możemy dostosować wygląd poduszki do naszych indywidualnych preferencji.

Zacznijmy od prostszych rzeczy, czyli poduszki przeznaczone do wnętrz. Warto wiedzieć, że mają one kilka standardowych rozmiarów i są to: 40×40, 45×45, 50×50, 40×60 i 50×60 cm. To jakie wybierzemy rozmiar zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli nie mamy dużych umiejętności w zakresie szycia wystarczy, że zrobimy poduszkę zaszytą na stałe. W tym celu należy po prostu zszyć ze sobą dwa kawałki tkaniny o odpowiednim rozmiarze, a następnie wywinąć poszewkę na drugą stronę. Oczywiście wcześniej szyjemy na lewej stronie.

W ten sposób otrzymujemy gotową poduszkę, którą musimy wypchać

łóżko i poduszki

Warto w tym celu użyć kulki silikonowej, która jest bardzo łatwo dostępna. Posiada ją również większość typowych poduszek dostępnych w supermarketach. Na koniec zaszywamy poduszkę i w ten sposób stworzyliśmy najprostszy możliwy wzór. Jeśli jednak czujemy się znacznie lepiej przy maszynie możemy pokusić się o stworzenie poszewki.

W tym celu musimy zakupić odpowiedniej długości zamek błyskawiczny, który wszyjemy w jeden bok poduszki (z reguły w część dolną). W ten sposób możemy do środka włożyć wkład. Jeśli chodzi o wkład to zrobimy go w taki sam sposób jak pierwszą poduszkę, lub po prostu kupimy gotowy w sklepie.

Warto wiedzieć, że szyjąc poduszkę własnoręcznie możemy ją przyozdobić zgodnie z naszymi preferencjami. Możliwości jest bardzo dużo, a do ciekawszych możemy zaliczyć haftowanie czy naszywanie skrawków materiału, tak aby utworzyły one wzór. Poduszki opisane powyżej to podstawowy element wyposażenia wnętrza, który dodatkowo jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Jeśli jednak mamy nieco większe ambicje warto pokusić się o stworzenie własnej poduszki siedziska na meble. Szyjąc w domu mamy niestety trochę ograniczone możliwości, ponieważ nie uda nam się w ładny sposób przepikować poduszek. Warto jednak podjąć wyzwanie.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć krzesła na jakie chcemy przygotować poduszki. Następnie warto zastanowić się nad grubością poduszki, która powinna wynosić od 3 do 5 centymetrów. Załóżmy, że udało nam się kupić gąbkę o ustalonej grubości i to ona będzie stanowiła trzon naszego siedziska. Następnie musimy zaprojektować sposób w jaki obszyjemy naszą gąbkę. Jeśli kształt jest kwadratem wystarczy wykroić z tkaniny górę i dół poduszki oraz boczne paski. Następnie zszywamy wszystko razem ze sobą i do środka wkładamy gąbkę. Tutaj ponownie mamy możliwość wszycia suwaka, więc warto ją rozważyć.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli w przyszłości wyprać naszą poduszkę, bez moczenia pianki. Trzeba również pomyśleć o sposobie mocowania poduszki do naszych mebli. Z reguły wystarczy doszyć troczki. Możemy uszyć je z takiej samej tkaniny z jakiej jest poduszka, lub wykorzystać zwykłe sznurówki w kontrastującym kolorze. Dla osób bardziej ambitnych polecamy użycie rzepów, które zapewniają najtrwalsze mocowanie.

poduszki

Ponadto warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju sznurki bardzo szybko się urywają, a rzepy powinny nam posłużyć przez dłuższy czas. Jeśli chcemy dodatkowo ozdobić naszą poduszkę trzeba rozważyć pikowanie. Dokonamy tego samodzielnie na naszej domowej maszynie.

Wystarczy wcześniej oznaczyć miejsce, gdzie chcemy mieć przeszycie, a następnie użyć maszyny na tej przestrzeni. Ilość pikowań trzeba dobrać do rozmiarów poduszki. Jeśli tworzymy małe siedzisko to cztery lub pięć sztuk zupełnie wystarczy.

Stworzenie samodzielnie poduszki powinno sprawić nam sporą satysfakcję. Warto docenić to, że zrobiliśmy ją własnymi rękami. Dodatkowo koszty poniesione na materiały nie powinny być zbyt wysokie. Na uszycie jednego siedziska czy poduszki oparciowej wystarczy nam pół metra bieżącego tkaniny o typowej szerokości. Z reguły tkanina stanowi największy koszt poduszki. Jeśli nasze poduszki spodobają się znajomym warto zastanowić się nad stworzeniem takich samych dla nich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here