dysk zewnętrzny

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy komputery dopiero wstawały się powszechne w domach polskich rodzin, nie mieliśmy zbyt wielu możliwości ochrony naszych plików przed nieporządnym skasowaniem. Kiedyś, jeśli już nasze łącze internetowe pozwoliło nam na to, żeby pobrać z internetu jakieś pliki, zazwyczaj zabezpieczaliśmy je poprzez zapisywanie ich na innej partycji, niż systemowa. W momencie, kiedy nasz komputer odmawiał posłuszeństwa, pozwalało nam to bezpiecznie sformatować partycję z systemem, bez kasowania naszych plików.

Niestety, czasami zdarzało się też na przykład tak, że doprowadziliśmy nasz sprzęt do takiego rozstroju, że musieliśmy się również pozbyć tej drugiej partycji, żeby odzyskać sprawność peceta. Wtedy musieliśmy się już niestety pożegnać z naszym dorobkiem.

Oczywiście, mogliśmy próbować oddawać nasz dysk twardy do specjalistycznych firm, zajmujących się odzyskiwaniem naszych skasowanych plików, aczkolwiek nie zawsze odzyskiwaliśmy wszystkie pliki, w dodatku, była to usługa bardzo kosztowna i nie zawsze opłacało się za to płacić. Zdarzały się również takie przypadki, w których nasz dysk ulegał spaleniu, wtedy nie pozostawało nam już nic innego, jak wymiana dysku na nowy, również bez możliwości odzyskania naszych plików. W tamtych czasach, przezorni tworzyli kopię swoich plików na płytach CD lub DVD.

jaki dysk zewnętrzny

Niestety, nie oferowały one zbyt dużej pojemności, oznaczało to, że żeby zrobić kopię całej partycji potrzebowaliśmy nawet dziesięciu lub więcej płyt. Dość częstym wtedy widokiem były szuflady wypchane wielkimi klaserami z płytami. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania, był bardzo wolny zapis plików, co oznaczało, że żeby nagrać jedną taką płytę, musieliśmy mieć bardzo dużo cierpliwości. Po nagraniu płyty, wyciągaliśmy ją z napędu w komputerze, podpisywaliśmy markerem do płyt i chowaliśmy do szafy. Niestety, po pewnym okresie czasu takie płyty potrafiły odmawiać posłuszeństwa i nie zawsze można je było potem otworzyć.

Później na rynek zaczęły wchodzić pendrive, niestety na początku swojej dostępności, były one drogie, nie posiadały zbyt dużej pojemności, a także prędkość zapisu pozostawiała wiele do życzenia. W cenie na przykład takiego jednego pendrive, który posiadał pojemność odpowiednią do jednej płyty DVD, mogliśmy ich kupić cały pakiet. Jak widać, nie opłacało się to ekonomicznie, jednak, ich plusem było to, że mogliśmy ich zawartość zapełniać i kasować do woli.

Dzisiaj na rynku posiadamy na szczęście możliwość zakupienia dysków zewnętrznych, większych, mniejszych, tańszych, droższych. Wybór zależy od nas, w zależności od tego, do czego będziemy je przeznaczać. Jeśli jednak jesteśmy laikami, możemy nie do końca wiedzieć jaki dysk zewnętrzny wybrać, jeśli ich dostępność jest tak ogromna. Przede wszystkim musimy zdecydować, do czego będzie nam taki dysk potrzebny. Jeśli chcemy na nim tworzyć bezpieczne kopie naszych ważnych plików z komputera, powinniśmy wybrać taki dysk, który oferuje nam jak największą pojemność.

Musimy wiedzieć, że im większa pojemność, tym dla nas lepiej, to oczywiste. Jeśli posiadamy na swoich komputerach dysk o pojemności na przykład 1TB, nasz dysk zewnętrzny powinien mieć pojemność przynajmniej taką samą. Będziemy wtedy mieć pewność, że nigdy nie zabraknie nam miejsca na nasze dane.

dysk twardy

Oczywiście i takie dyski zewnętrzne potrafią ulec zniszczeniu, więc jeśli mamy naprawdę ważne pliki, oprócz kopiowania ich na dyski zewnętrzne, powinniśmy zadbać jeszcze o ich kopię na przykład do chmury. Kolejnym parametrem na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze dysku, to prędkość przesyłania plików. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że im większa taka prędkość, tym będzie to droższy sprzęt, jednak dla własnego komfortu, lepiej zadbać o ten parametr.

Dlaczego jest więc to takie ważne?

Im większa prędkość przesyłania, tym szybciej nasze pliki zostaną skopiowane z naszego komputera na dysk. Jeśli więc posiadamy niski przesył, a bardzo dużo ważące pliki, ich kopiowanie może zająć nam nawet cały dzień. Jednak, kiedy będziemy posiadali wysoką prędkość przesyłania, może się okazać, że ta sama operacja zajmie już tylko godzinę.

W momencie, kiedy prowadzimy dużo takich operacji przesyłania, może nam to zaoszczędzić bardzo dużo cennego czasu. Ostatnim aspektem, jest wybór znanej firmy, zdecydowanie lepiej posiadając ograniczony budżet kupić dysk ze sprawdzonym logo, niż jego tańszą alternatywę. Okazać się bowiem może, że sprzęt nieznanych marek nie przechodzi odpowiednich testów jakościowych i ich wady mogą w szybkim tempie zepsuć dysk, a co za tym idzie nasze pliki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here