stawy
fot. unsplash.com

Zwyrodnienie stawów jest częstym schorzeniem, które kojarzy się nam ze starością.  Podeszły wiek i wiele chorób towarzyszących nieodmienne związane są w naszym myśleniu z bólami pleców a obrazek starszej pani lub starszego pana, który idzie ulicą prostując, co kilkanaście metrów kręgosłup jest dość częstym widokiem.

Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/zwyrodnienie-stawow-mu-zapobiegac/

Za powyższe sytuacje odpowiada artoza – czyli choroba zwyrodnieniowa stawów. Schorzenie to powoduje poważne uszkodzenie chrząstek stawowych i tym samym sprawia, że budowa tkanki kostnej ulega nieodwracalnym zmianom. Z czasem powstają również stany zapalne.

Artoza czyli zwyrodnienie stawów jest chorobą ciągle postępującą. Powoduje również coraz większy ból i stopniowo utrudnia poruszanie i funkcjonowanie w codziennym życiu, dla tego kluczowe jest aby od  razu gdy zauważymy pierwsze objawy rozpocząć profilaktykę.

Niestety nie ma obecnie skutecznych leków, które mogą wyleczyć z artozy – można jednak wprowadzić zmiany w swoich codziennych nawykach aby hamować rozwój choroby i łagodzić jej negatywne skutki.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać zwyrodnieniu stawów

Tak jak opisane zostało powyżej, zwyrodnienia stawów nie możemy wyleczyć, możemy jednak  skutecznie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby.

Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników jakie spowodują, że nasze stawy poczują większą ulgę a proces chorobowy zostanie zahamowany jest aktywność fizyczna.

Ruch to zdrowie

To stare przysłowie jest kwintesencją profilaktyki leczenia zwyrodnienia stawów.

Im więcej aktywności będziemy podejmować tym większe szanse na opóźnienie przykrych objawów artozy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy sport będzie dobry dla naszych stawów. Warto skupić się przede wszystkim na pływaniu, jeździe na rowerze, spacerach i pływaniu. Sporty te będę stymulować wydzielanie płynu stawowego, który chroni chrząstki stawowe przed nadmiernym tarciem. Należy ograniczyć intensywne bieganie oraz aktywności związane  ze zbytnim obciążaniem pleców.

Dieta i właściwa waga

Kolejną przyczyną postępującego zwyrodnienia stawów jest niewłaściwa waga ciała i otyłość, która również postępuje z wiekiem a jest wypadkową wielu chorób i braku ruchu. Należy więc pamiętać aby w naszej diecie zagościły na stałe świeże warzywa i owoce. Warto również jeść więcej ryb bogatych w kwasy omega 3. Dla hamowania rozwoju choroby ważne będą produkty bogate w witaminę D. Unikajmy tłuszczów zwierzęcych, smażonych i tłustych potraw.

Przeczytaj też: http://www.paralotna.pl/tabletki-na-potencje-dzialanie-i-skutki-dla-organizmu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here