Cytologia - jak wygląda badanie?

Cytologia jest to badanie profilaktyczne, którego celem jest wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym (bezobjawowym). Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, następnie jest on poddany badaniu. Cytologię powinny wykonywać kobiety w każdym wieku.

Jakie są wskazania do cytologii?

Cytologia, oprócz wykrycia zmian nowotworowych, służy również do rozpoznania zakażenia wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). Jest to wirus, który jest związany z rakiem szyjki macicy. Cytologia nie jest wyłącznie badaniem profilaktycznym, może być wykorzystywana też w celu:

  • diagnostyki stanu nabłonka pochwy,
  • kontroli leczenia nadżerki tarczy szyjki macicy,
  • oceny, jak działają leki hormonalne,
  • określenia terminu owulacji.

Jak się przygotować do cytologii?

Po pierwsze badanie cytologii nie może zostać wykonane w trakcie trwania miesiączki. Na to badanie, najlepiej stawić się pomiędzy 4, a 5 dniem po miesiączce lub na 4 dnie przed nią.

W sytuacji, gdy były stosowane jakiekolwiek środki dopochwowe lub irygacja, należy odczekać 2 dni. Kolejna ważna informacja to na 2 dni przed badaniem, nie można odbywać stosunku seksualnego.

Przeczytaj też: http://www.paralotna.pl/parowki-na-twarz-czy-maja-korzystne-dzialanie-na-cere/

Na dzień przed cytologią, zakazane jest wykonywanie innych badań ginekologicznych. Gdy dopadła nas infekcja intymna, również powinnyśmy przełożyć termin badania. Gdy doszło do stanu zapalnego, pobrany wymaz może nie nadawać się do badania.

Jak wygląda badanie?

Badanie jest wykonywane na fotelu ginekologicznym. Aby przebiegło sprawnie, należy być rozluźnionym i się nie stresować. Pierwszym etapem jest włożenie do pochwy wziernika. Następnie za pomocą specjalnej szczoteczki, która posiada elastyczne włókna i kształt, pobierana jest wydzielina, która zawiera komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy.

Badanie nie jest bolesne, gdy na szczoteczkę jest pobierany materiał, możemy jedynie odczuć delikatne “szczypanie”.

Jak często, należy wykonywać cytologię?

Każda kobieta powinna wykonywać cytologię raz w roku, chyba że jest ona wykonywana na podłoży płynnym, to raz na dwa lata. Kobiety po 30 roku życia, gdy ich wyniki ostatnich trzech badań były w porządku, mogą poddawać się badaniu co 2–3 lata.

Źródło: https://www.maniablog.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here