sok bez cukru

Polacy coraz większą dbałość przykładają do tego, co jedzą i piją. Często przed zakupem porównują składy i etykiety, aby wybrać tylko te najlepsze i najbardziej odżywcze produkty. Jednak pojawia się wiele wątpliwości, które soki są tymi najlepszymi, czy pasteryzowane, a może niepasteryzowane, jakie wybrać?

Sok bez cukru – na czym polega pasteryzowanie?

Pasteryzacja to proces polegający na konserwacji produktów spożywczych, odbywająca się za pomocą podgrzania do odpowiedniej temperatury. To właśnie temperatura usuwa oraz zatrzymuje rozwój drobnoustrojów, odpowiedzialnych za proces gnicia żywności. Dzięki pasteryzacji żywność zyskuje dłuższą datę ważności, dzięki czemu mamy więcej czasu na ich spożycie. Klasyczny proces pasteryzacji opiera się na ogrzewaniu żywności do temperatury, która nie jest niższa niż 72 stopnie Celsjusza i nie wyższa niż 100 stopni. Temperatura w procesie pasteryzacji jest najważniejszym wskaźnikiem. Pasteryzować można warzywa i owoce, ale także mięso, przetwory mleczne, a także wino i piwo.

Sok bez cukru a zalety pasteryzacji

Niewiele osób wie, że pasteryzacja jest odbierana, jako najzdrowsza i najbezpieczniejsza konserwacja żywności. Dzieje się tak, gdyż do jej przeprowadzenia nie używa się żadnych chemicznych barwników i substancji, a jedynie manipuluje odpowiednią temperaturą. Pasteryzacja nie jest niczym nieznanym, już nasze mamy i babcie, dzięki temperaturze były w stanie utrzymać domowe przetwory w dłuższej świeżości.

Sok pasteryzowany czy niepasteryzowany?

Dzięki procesowi pasteryzacji soki owocowe i warzywne zachowuje swoje naturalne właściwości dłużej i dzięki przechowywaniu ich w lodówce, możemy się o cieszyć ich smakiem. Dlatego proces ten ułatwia wykorzystywanie żywności i pozwala na przygotowanie większych zapasów. Dodatkowo przez dłuższy czas możemy korzystać z zakupionego jedzenia. Sok pasteryzowany pozwala na korzystanie z ich witamin i minerałów dłużej niż w przypadku soków pasteryzowanych, które trzeba wypić tego samego dnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here