Październik to miesiąc różowej wstążeczki, czyli walki z rakiem piersi. Organizacje społeczne organizują marsze amazonek oraz kampanie edukacyjne poświęcone rakowi piersi i wczesnej diagnostyce. Ta ostatnia ma decydujące znaczenie w wykrywaniu raka piersi, jego leczeniu i zmniejszeniu śmiertelności.
Rak piersi to nie wyrok
W większości przypadków rak piersi jest nowotworem złośliwym, ale nie oznacza to wyroku śmierci. Z nowotworów złośliwych jest to najłatwiej uleczalny nowotwór. Śmiertelność z jego powodu stale spada, ale niestety nie w Polsce. U nas tendencja jest odwrotna, śmiertelność z powodu raka piersi stale wzrasta. To niestety efekt zaniedbań badań profilaktycznych wykonywanych przez same kobiety.
Najważniejsze jest samobadanie piersi, które powinna wykonywać każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia. Samobadanie należy przeprowadzać raz w miesiącu, zajmuje zaledwie kilka minut. Instrukcje jego wykonania można znaleźć w internecie lub na ulotkach w gabinetach ginekologicznych.
Drugim ważnym badaniem profilaktycznym jest badanie USG piersi.
Kiedy należy wykonywać USG piersi?
Onkolodzy zalecają, by wykonywać badanie USG piersi systematycznie raz w roku. To pozwala na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych na wczesnym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.
Bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG piersi są wszelkie zmiany zaobserwowane podczas samobadania lub badania palpacyjnego wykonanego przez ginekologa. To on wypisuje skierowanie na badanie, które jest bezpłatne.
Jak przygotować się do badania USG piersi?
Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznych urządzeń ultrasonograficznych. Jest całkowicie bezinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarz smaruje pierś specjalnym żelem i za pomocą głowicy bada tkanki piersi. Równocześnie na ekranie obserwuje przepływ fal przez poszczególne tkanki. Wszelkie opory od razu widoczne są na ekranie. Duże zaciemnienia są wskazaniem do bardziej szczegółowej diagnostyki, np. mammografii lub tomografu.
Ile kosztuje USG piersi?
Badanie wykonywane w ramach NFZ jest bezpłatne, ale w przypadku usg piersi nie ma badań przesiewowych. Za badanie profilaktyczne trzeba zapłacić, ale ceny nie są wygórowane i najczęściej nie przekraczają 150 zł.