Jak opiekować się unieruchomionym seniorem?

Osoby starsze, które z powodu licznych schorzeń, bądź poważnych chorób zostają unieruchomione, wymagają wykwalifikowanej i troskliwej opieki. Pomoc podopiecznym w stanie niemożności jest trudna, jednak przy odrobienie wprawy, wiedzy i umiejętności można doskonale pielęgnować seniorów w potrzebie.

Wsparcie poprawy stanu zdrowia i samopoczucia

Długotrwały okres unieruchomienia powoduje ogólne pogorszenie stanu zdrowia – także psychicznego. Osoba przewlekle chora ma problemy ze zmniejszeniem masy mięśniowej, a dodatkowo jej napięcie mięśniowe wyraźnie spada. Co więcej, długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji wywołuje ucisk na wybrane części ciała, co jest przyczyną pojawienia się zmian skórnych w postaci odleżyn. Nie mniej istotna jest również  dieta, która zbyt uboga w kalorie i białka, skutecznie pogarsza stan podopiecznego. Poczucie zamknięcia w domu powoduje liczne problemy natury psychicznej, dlatego też opieka nad osobą unieruchomioną wymaga wieloaspektowej pomocy.

Aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie, wesprzeć odbudowę mięśni i poprawić kondycję skóry, konieczne są stanowcze zmiany w menu. Przy braku przeciwwskazań, takich jak niewydolność nerek czy też wątroby,  warto wprowadzić potrawy bogate w białko. Chory powinien zatem spożywać sery twarogowe, pieczone lub gotowane ryby i drób, jajka, a także owoce i warzywa po obróbce termicznej.

Ochrona ciała przed odleżynami to najbardziej żmudna praca – wymaga skrupulatności i spostrzegawczości opiekunki. Osoba unieruchomiona powinna być przekładana co dwie godziny, a pozycja leżenia, musi za każdym razem być oparta na innych partiach ciała. Kończyny należy delikatnie rozprostowywać i zginać, aby poprawić ich ukrwienie.  Gdy pojawią się zaczerwienienia lub początki odleżyn konieczna jest szybka reakcja, najlepiej w postaci stosowania specjalnych maści łagodzących objawy.

Przygotowanie łóżka

Delikatna skóra osoby leżącej wymaga szczególnej troski, dlatego należy chronić ją poprzez odpowiednie założenie pościeli, właściwie naciągnięte prześcieradło, a także czystość. Okruszki czy różnego rodzaju paprochy mogą podrażniać ciało chorego i powodować dyskomfort. Świetnym pomysłem jest zastosowanie materaca przeciwodleżynowego. Poza wymienionymi wyżej czynnościami należy zadbać o regularne zmienianie bielizny oraz higienę.

Urządzenia, które wspomagają pracę z unieruchomionym seniorem

Lekarz lub terapeuta z pewnością pomoże znaleźć opcje, które pozwolą zadbać o komfort i wygodę osoby nie będącej w stanie się poruszać. Deski transferowe – ułatwiające wsuwanie się na łóżko i z łóżka, laski z dużymi uchwytami, które pomogą choremu się unieść, krzesła lub kanapy przystosowane dla unieruchomionych, a także poduszki czy wózki inwalidzkie to na co dzień nieoceniona pomoc. Ich różnorodność pomoże dopasować je do potrzeb.

Więcej informacji na temat opieki nad seniorami oraz aktualne oferty pracy za granicą znajdziesz na stronie www.help24.info

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here