pielęgniarka

Choroby zakaźne są tak powszechnym zjawiskiem, że przechodzi je każdy z nas. Wywoływane są przez wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty. W miarę ich rozprzestrzeniania, zwiększa się liczba zakażonych. Liczbę ta została zmniejszona poprzez stosowanie szczepień ochronnych. Pomocna jest też rozwijająca się na przełomie ostatnich dziesięcioleci, skuteczna farmakoterapia.

Objawy chorób zakaźnych są różne, stałym elementem w większości przypadków jest gorączka. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą być przenoszone przez kontakt bezpośredni np. pocałunek oraz pośredni m,in, na drodze kropelkowej czy poprzez kontakt z przedmiotem zawierającym patogeny. Rodzajów chorób zakaźnych jest wiele, najpopularniejsze z nich to schorzenia wieku dziecięcego czyli: odra, świnka, szkarlatyna, ospa i różyczka.

Odra

Wywoływana jest przez wirusa odry, wyróżniono jego 21 szczepów. Jedna z bardziej zaraźliwych chorób, występująca w szczególności u dzieci. Charakteryzuje się ona wysypką w postaci grubych plam. Występuje również zapalenie błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek oraz gorączka. Zakażeń odrą jest bardzo dużo, a głównym czynnikiem zakażającym jest człowiek. Okres wylęgania odry wynosi od 9-11 dni. Jej przebieg dzielimy na okres nieżytowy, do którego należą : wysoka gorączka, suchy kaszel, zapalenie gardła i zapalenie spojówek ze światłowstrętem.

Po 3-4 dniach pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką, znikają one po wystąpieniu wysypki. Okres wysypkowy pojawia się po ok. 14 dniach od zakażenia. Plamy pojawiają się za uszami i na szyi a w kolejnym dniach schodzą na klatkę piersiową i resztę ciała. Powikłaniami odry są przede wszystkim: zapalenia płuc, oskrzeli, krtani. Do bardzo groźnych powikłań neurologicznych zaliczamy zapalenie opon mózgowych, które może wystąpić nawet od kilku do kilkunastu lat po zachorowaniu.

lekarstwa

Świnka

W 50% przypadków przebiega ona bezobjawowo, w Polsce występuje ona coraz rzadziej, ze względu na wprowadzenie ochronnych szczepień. Zachorowania występują głównie w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Do wstępnych objawów możemy zaliczyć wysoką temperaturę, zapalenie ślinianek przyusznych oraz ból ucha.

W śwince stosuje się leczenie głównie objawowe polegającą na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Antybiotyki są nieskuteczne. Bardzo rzadko występują powikłania takie jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie jąder oraz uszkodzenie słuchu.

Różyczka

Jest to wysypkowa choroba zakaźna, której wirus występuje w wydzielinie z nosa oraz gardła, w krwi, kale oraz moczu. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z zakażonym. Najgroźniejsza jest dla kobiet w ciąży. Jak wygląda różyczka? Do głównych jej objawów zaliczamy wysypkę o kolorze różowym, która atakuje tułów i kończyny. Występuje również powiększenie węzłów chłonnych. Wysypka znika po około 3-4 dniach i nie pozostawia po sobie śladu na skórze. U niektórych osób przebiega ona bez wysypki.

Ospa

Wywoływana przez wirusa VZV. Chory najbardziej zaraża w okresie pierwszych dwóch dni przed wystąpieniem wysypki. Wysypka pojawia się wszędzie od skóry gładkiej poprzez skórę owłosioną, a nawet na błonach śluzowych chorego. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych oraz leków łagodzących skórny świąd. Niekiedy lekarze przepisują również leki uspakajające, które pozwalają spokojnie przespać całą noc.

jak wygląda różyczka

Ospa u dzieci ma przeważnie łagodny przebieg. Groźniejszy występuje u osób dorosłych. Do powikłań zaliczamy m.in.: różę skórną, liszaj, zapalenie tkanki łącznej i opon mózgowych. Profilaktyczna szczepionka przeciw ospie, potrafi ochronić przed chorobą lub skutecznie złagodzić jej przebieg.

Szkarlatyna

Występuje na całym świecie, głównie w okresie dzieciństwa. Pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym i przenosi się drogą kropelkową. Inaczej nazywana jest płonicą i wywoływana jest przez paciorkowce. Objawy szkarlatyny u dorosłych są zazwyczaj ostrzejsze niż u dzieci. Osoby chore najczęściej uskarżają się na: nudności wymioty, wysoką temperaturę, ostre bóle brzucha, powiększone węzły chłonne oraz wysypkę. Objawy te mogą występować po sobie, albo wszystkie jednocześnie.

Wysypka skóra jest w postaci drobnych plam przypominających ukłucie drucianej szczotki. Występuje również biały nalot na języku, który później przekształca się w czerwone plamki. Objaw ten nazywany jest malinowym językiem. Szkarlatyna nie rzadko powoduje zaburzenia pracy układu krążenia oraz zapalenie mięśnia sercowego. Najpoważniejszym jej powikłaniem jest posocznica.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here