Kim był Kenzo Takada

Niektóre osobowości jeszcze za życia zapisują sia kartach historii mody. Tak właśnie było w przypadku japońskiego projektanta Kenzo Takada, którego kolekcje odzieży stały się symbolem szyku i elegancji. Ten wybitny kreator mody tworzył ubrania zachwycające swoim unikalnym designem. Oprócz tego za jego sprawą powstały serie zapachów i nietuzinkowych dodatków. Co wiemy o Kenzo Takada?

Kenzo Takada – jak to się zaczęło?

Mimo że Kenzo Takada przyszedł na świat w rodzinie zajmującej się hotelarstwem, to jego kariera potoczyła się zupełnie inaczej. Ten urodzony w Japonii w 1939 roku projektant już w dzieciństwie zdradzał zainteresowanie szyciem oraz rysowaniem.

Los chciał, że japońskie władze postanowiły zburzyć jego mieszkania – w ramach poszukiwania przestrzeni do rozbudowy obiektów sportowych w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Kenzo Takada został pozbawiony dachu nad głową, ale otrzymał rekompensatę pieniężną. Pozwoliło mu to sfinansować koszty odbycia najważniejszej w jego życiu podróży – jej celem okazał się Paryż.

Już w Paryżu zarabiał na życie sprzedażą swoich szkiców. Jeden z nich wpadł w ręce Louisa Ferauda, paryskiego projektanta. To właśnie to wydarzenie sprawiło, że jego kariera nabrała tempa. Pozwoliło mu to założyć własny dom mody.

Kenzo Takada – projektant odzieży i twórca perfum

Dom mody Kenzo powstał w 1970 roku w Paryżu. Ze względu na ograniczony budżet jego początki były dosyć skromne. Takada nie miał funduszy na współpracę z profesjonalnymi modelkami, a wnętrze siedziby swojej marki pomalował samodzielnie we wzory inspirowane dżunglą.

Projekty artysty szybko zawojowały świat mody i często gościły na okładkach największych światowych magazynów. Każdy jego pokaz był prawdziwym show – na jeden z nich Takada wjechał na słoniu. Projektant zasłynął z tworzenia odzieży zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Osobną sferą jego działalności była produkcja perfum. Kenzo Takada od wielu lat planował wyprodukowanie własnej linii zapachów. Jego marzenia spełniły się w 1988 roku. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się jego marka Kenzo Perfums. Flagowym zapachem były Kenzo Jungle Elephant, które cechują nieco korzenne aromaty. Flakon perfum został ozdobiony głową słonia.

Kenzo Takada regularnie wprowadzał na rynek nowe kolekcje zapachów. Łączą one w sobie paryski szyk i odrobinę japońskiej tajemnicy. Serca wielbicieli perfum podbiły szczególnie zapachy Kenzo Amour oraz Flower by Kenzo. Ta ostatni linia doczekała się aż 15 edycji. Cechują ją świeże, kwiatowe, nuty, które zostały kreatywnie ze sobą połączone przez wybitnego Japończyka. Kenzo Takada jest ceniony również przez mężczyzn – dowodem tego jest popularność zapachu Kenzo Homme.

Pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni Projektant zmarł niespodziewanie w październiku 2020 roku. Przyczyną jego śmierci było zakażenie koronawirusem. Ubrania, zegarki, dodatki oraz perfumy Japończyka to cenione na całym świecie produkty stworzonej przez niego marki. Te ostatnie z nich są dostępne na stronie sklepu Perfumy.pl – https://perfumy.pl/firm-pol-68-Kenzo.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here