Złe długi a ulga na nie

Jeżeli wierzyciel nie uzyskał należności w ciągu 90 dni od upływu daty ich spłaty, ma prawo skorzystania z ulgi, która działa równie na gruncie podatku dochodowego, jak i VAT- albo zwiększyć stratę lub zmniejszyć podstawę do naliczenia podatku o określoną kwotę.

Możliwość skorzystania z uprawnienia, jakim jest ulga za złe długi, obowiązuje tych przedsiębiorców, którzy wartość usługi wcześniej zaliczyli do dochodów należnych. Dodatkowym warunkiem jest to, że dana wierzytelność nie została zbyta lub uregulowana do dnia, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe.

W przypadku gdy wartość zmniejszenia podatku jest wyższa od samego podatku, to uregulować to można w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym powstało prawo do zmniejszenia, jednak uregulowanie długu powoduje to, że przedsiębiorca nie może skorzystać już z takiej możliwości.

Nieuregulowanie długu ma swoje konsekwencje dla dłużnika: nie uregulowawszy zobowiązania, musi zmniejszyć stratę, lub zwiększyć podstawę opodatkowania, jeżeli ten wcześniej zaliczył wartość zobowiązania do kosztów uzyskania przychodów, ale jeżeli spłaci należności do 90 dni od upłynięcia terminu płatności, nie jest on zobowiązany ani do zwiększenia podstawy opodatkowania, ani zmniejszenia straty, a jeżeli ureguluje zobowiązanie, to ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania lub zmniejszyć stratę w roku, w którym zobowiązanie spłacił, czyli dokonać odpowiedniej korekty.

Ulga ta nie przysługuje w transakcjach z przedsiębiorcami działającymi poza granicami Polski (ulga obowiązuje jedynie na obszarze kraju) albo takimi, którzy nie są czynnymi płatnikami podatku VAT.

Istnieje jeszcze kilka warunków, aby ulga mogła zostać przyznana:

1. Obie strony muszą być czynnymi podatnikami VAT, a dana usługa czy dostawa nie mogą się odbyć na rzecz przedsiębiorstwa w trakcie likwidacji lub postępowania restrukturyzacyjnego, lub upadłościowego;

2. Nie upłynęło 2 lata od końca roku, w którym wystawiono fakturę VAT, która świadczy o tym, że dana wierzytelność powstała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here