Alergia jesienią

W pierwszej chwili może wydawać się, że jesień to czas, kiedy alergicy wreszcie mogą odetchnąć z ulgą, bo kończy się okres kwitnienia i pylenia wielu roślin będących alergenami. Tymczasem jesienią mogą nasilić się objawy alergii całorocznych, m.in. na zwierzęta, kurz domowy czy zarodniki grzybów.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są objawy alergii na sierść zwierząt,
  • dlaczego jesienią nasila się alergia na kurz domowy,
  • jak leczy się alergię na zarodniki grzybów.

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na kontakt z alergenem, czyli substancją, która u zdrowego człowieka nie wywołuje żadnych objawów. W zależności od drogi, jaką alergeny dostają się do organizmu, wyróżnia się alergię pokarmową, wziewną, kontaktową i iniekcyjną. Istnieje również alergia krzyżowa (reakcja krzyżowa), a więc sytuacja, w której u osoby uczulonej na jeden alergen dochodzi do nadwrażliwości na inny alergen, o podobnej budowie strukturalnej.

W diagnostyce alergii wykonuje się testy alergiczne – najczęściej są to testy alergiczne skórne lub testy z krwi. Warto pamiętać, że alergia bezwzględnie wymaga diagnostyki i leczenia – jej najpoważniejszym powikłaniem jest wstrząs anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Wizyta u alergologa jest więc niezbędna jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek.

Co teraz pyli, czyli alergia jesienią

Od października do połowy stycznia okres wytchnienia mają osoby borykające się z tzw. alergiami sezonowymi, do których zaliczają się przede wszystkim alergie na pyłki roślin wiatropylnych – drzew, traw, chwastów i bylin. Ich kalendarz pylenia przypada bowiem na miesiące wiosenne i letnie. Dodatkowo, jesienią nie występuje zagrożenie wystąpienia reakcji alergicznej po ukąszeniu owada, np. pszczoły, osy czy trzmiela. Jesienią owady te nie są aktywne.

Istnieją jednak również alergie całoroczne, do których zaliczają się m.in. alergie pokarmowe, kontaktowe oraz alergie na zwierzęta, zarodniki grzybów oraz kurz domowy. Jesienią szczególnie uciążliwe mogą być trzy ostatnie.

Jesienne alergie – na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Alergia na zwierzęta

Na kontakt z alergenami zwierzęcymi – naskórkiem, śliną, wydzieliną gruczołów potowych czy sierścią – narażone są nawet osoby, które zwierząt nie posiadają. Oczywiście ich największe ilości znajduje się na kanapach, materacach czy na dywanach w mieszkaniach posiadaczy zwierząt, ale wykrywa się je również w centrach handlowych czy komunikacji miejskiej. W terapii alergii na zwierzęta zastosowanie znajdują doustne, wziewne i donosowe leki przeciwhistaminowe, przy czym w sytuacji kontaktu ze zwierzęciem mimo stosowania leków mogą pojawić się objawy alergii. Drugą metodą leczenia jest odczulanie, czyli tzw. immunoterapia swoista.

  • Alergia na kurz domowy

Jesienią i zimą zdecydowanie rzadziej wietrzymy mieszkania, pościel, a także dywany czy wykładziny. Niestety, sprzyja to nasileniu objawów alergii na kurz domowy. Osoby borykające się z tego typu uczuleniem zauważają u siebie m.in. uczucie zatkania nosa, pogorszenie węchu, świąd nosa czy napady kichania. Pogorszyć może się również jakość snu, co skutkuje np. problemami z koncentracją czy bólami głowy. W miesiącach jesienno-zimowych konieczne może więc być zwiększenie stosowanych dawek leków na alergię, oczywiście rozważyć warto również odczulanie.

  • Alergia na zarodniki grzybów

Alergia na zarodniki grzybów ma co prawda charakter całoroczny, ale jej nasilenie najczęściej przypada na okres letni i jesienny, kiedy w powietrzu wzrasta ich stężenie. Obok grzybów występujących w przyrodzie, uczulać mogą także tzw. zarodniki wewnątrzdomowe, znajdujące się w pomieszczeniach o dużej wilgotności i ograniczonej wentylacji, np. łazienkach czy piwnicach. Rezerwuarem grzybów może być również klimatyzacja w pomieszczeniach i samochodach. W terapii alergii na zarodniki grzybów zastosowanie znajdują donosowe, doustne lub wziewne leki antyhistaminowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here