Surowce do produkcji świec

Świece towarzyszą człowiekowi niemalże od początków jego cywilizacji. W różnych formach przetrwały one do czasów współczesnych. Jakie surowce są wykorzystywane do ich produkcji? Kto oferuje tego typu materiały?

Świece – jak to się zaczęło?

Pierwsze świece człowiek wykonał najprawdopodobniej już trzy tysiące lat przed naszą erą. Z tego okresu pochodzi bowiem pierwsza zapisana wzmianka. W Starym Testamencie w Księdze Wyjścia możemy znaleźć fragment, jak Aaron spalał wonne kadzidło i przygotowywał lampy do świecenia. Inny fragment opisuje zaś, jak każe przygotować Namiot Spotkania, Arkę Przymierza oraz świecznik. Świece w obrzędach religijnych pełniły i nadal pełnia niezwykle ważną rolę. Ewolucja, którą przeszły na przestrzeni tysiącleci, jest naprawdę ogromna. Początkowo były to patyki zanurzane w tłuszczu zwierzęcym. Rzymianie zanurzali zaś zrolowane zwoje papirusu w rozpuszczonym łoju czy wosku pszczelim. Oblewali także len woskiem oraz smołą. Pomysłów było więc naprawdę wiele. Część z nich wydawała nieprzyjemną woń i mocno dymiła. Dopiero rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła w tej kwestii znaczne zmiany.

Surowce do produkcji świec – co stosuje się współcześnie?

W czasie rewolucji przemysłowej opracowane dwie substancje, które stały się podstawowym surowcem do produkcji świec. Była to stearyna oraz parafina. Pierwsza z nich jest pozyskiwana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Jest mieszaniną kwasu palmitynowego oraz stearynowego. Najczęściej stosuje się w tym celu tłuszcz wołowy, który jest bogatym źródłem kwasu stearynowego. Można także pozyskać go z oleju palmowego. Stearyna nie jest jednak wyłącznie stosowana do produkcji świec. Wykorzystuje się ją także do produkcji żywności, kosmetyków oraz opon i uszczelek. Parafina z kolei jest surowcem chemicznym, który uzyskuje się ropy naftowej, a także frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Parafina jest wykorzystywana w przemyśle pod trzema postaciami. Ciekła znajduje zastosowanie przy produkcji leków oraz kosmetyków. Dlatego sięgają po nią koncerny farmaceutyczne oraz kosmetyczne. Dostarczają ją krajowi dystrybutorzy. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Do produkcji świec natomiast sprawdza się parafina miękka i twarda. Substancja w tej formie jest także wykorzystywana przy produkcji past połyskowych czy konserwacji serów. Stosuje się ją również jako materiał izolacyjny.

Surowce do produkcji świec – kto oferuje takie substancje?

Firmy zajmujące się dystrybucją tego rodzaju substancji możemy bez problemu znaleźć w sieci. Bez wychodzenia z domu jesteśmy więc w stanie porównać oferty dystrybutorów i wybrać tę, która spełnia nasze oczekiwania. Nie bez znaczenia jest także jakość tych surowców. Ich potwierdzeniem będą stosowne europejskie certyfikaty. W ofercie znajdziemy m.in. woski do świec zalewanych oraz prasowanych. Pamiętajmy, że im lepsze surowce kupimy, tym nasz produkt będzie odznaczał się wyższym poziomem czystości. Warto więc wykonać dobry research, by nie żałować wyboru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here